Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Chovateľská anketa - AQUILA BOJNICE, Martin Bagar  
Autor: Katarína Ťavodová| Sobota, 09.10.2004 | Téma: Ankety (7373 čítané)
 
Anketa o chovateľoch 
vyspovedali sme Maťa Bagara z chovateľskej stanice Aqiula Bojnice 

Prečo ste si zvolili práve ten „svoj“ názov chovateľskej stanice a čo je filozofiou Vašej chovateľskej stanice ? 
Náš názov chovateľskej stanice “ Aquila Bojnice“ sme zdedili po Mariánovi Ondrejmiškovi, mojom kamarátovi, dnes žiaľ nebohom, ktorý bol majiteľom tretieho RR na Slovensku. Táto fena, zakladateľka nášho chovu Baetis Katama je dnes na dôchodku v slnečnom Taliansku so slovenskými sokoliarmi. Vtedy pred cca 13 –imi rokmi som bol jej krstný otec . Keď som zbadal to nádherne šteniatko, vedel som, že to je pes, ktorý ma bude sprevádzať mojím životom. Názov Aquila Bojnice prezrádza spojenie so sokoliarmi pri Bojnickom zámku. Dnes je to len symbolická spomienka na človeka, ktorý ma naučil o psoch veľmi veľa a hlavne nám to pripomína jeho hlavnú filozofiu, a to Chovateľstvo bez kompromisu. 

Koľko chovných feniek a psov máte ? V súčasnosti naša chovateľská stanica stále vlastní dve chovné feny (aj s tou penzistkou) a ďalšiu pokračovateľku nášho chovu Fidorku Aquila Bojnice si vychovávame budúcu hviezdu našej chovateľskej stanice.

Koľko vrhov už Vaša chovná stanica odchovala od svojej existencie ? 
Je to šesť vrhov s tromi rôznymi fenami.

Kde spí vaša sučka, vaše psy ? 
S nami v dome a každý pes má svoj vlastný pelech. Aisha pod schodmi v obývačke a Fidorka na chodbe. Podlahové kúrenie si mimoriadne pochvaľujú.

Ako postupujete pri výbere krycieho psa a aké kritériá volíte? 
Zameriame sa na 1 až 2 najväčšie nedostatky našej feny a hľadáme psa, ktorý v týchto parametroch vyniká. Na druhej strane to musí byť pes vyrovnaný, a genetické záležitosti ako plnochruposť, DBK, a pod. musia byť 100 percentné. 

S akým časovým predstihom plánujete vrh ? 
V zásade stále plánujeme, akurát že rešpektujeme fyziologické možnosti feny. Keď tie štekátka sú také úžasné :-)

Plánujete vrh aj vtedy, keď nemáte potencionálnych záujemcov o šteniatko ? 
Nie, predpokladaný počet šteniatok musí byť zajednaný. A zatiaľ aj vždy bol.

Ako pripravujete fenu na obdobie brezosti a ako sa o ňu staráte počas tohto obdobia? 
Nástupom brezosti zjemňujeme výcvik, hlavne behy a šprinty na dlhé trate, v druhom mesiaci už má fena kľud a môže si robiť len to, čo si sama praje. Strava je podľa možnosti čo najpestrejšia, vajcia, orechy, ovocie, mlieko, mäsko, ale svoje granulky musia byť. Svoju predpísanú dávku dostane vždy. Okrem toho, od posledného vrhu už máme povinné aj sérologické vyšetrenie krvi pred pôrodom. Súvisí to s našimi poslednými skúsenosťami s Lymeskou boreliózou. V poslednom období je u nás veľa infikovaných kliešťov a opatrnosti nikdy nieje dosť. 

Akú starostlivosť venujete fenke po pôrode a akú pozornosť venujete šteniatkam? 
Tak fenu pozorne sledujeme, ako sa správa, k sebe, ku šteniatkam. Hygiena spočíva v omývaní rodidiel a prsníkov vlažnou vodou. Šteniatka každodenne vážime a sledujeme prírastky. Veľmi dôležité je sledovať hnačky a úzko spolupracovať s veterinárom pri každej odchýlke od normálu. Krmiva má fena Ad libidum a v zásade to celé prvý mesiac zvláda v pohode sama.

Ako zabezpečujete správnu socializáciu šteniat? 
Jednak je to práve tá dennodenná manipulácia s nimi pri vážení, ďalej aj hladkanie a hranie sa s nimi. Okrem toho si ich chodia obzerať aj budúci majitelia, členovia rodiny a známi. Ale asi najväčší úspech má to, že už pri projektovaní našeho domu sme počítali zo šteniatkami a psami a máme na celom prízemí tmavú dlažbu a podlahové kúrenie. V praxi to znamená, že šteniatka sú celý deň s nami, lebo pôrod a ich prvý mesiac života sú v našej obývačke. Pozeráme telku, sú pri tom. Príde návšteva, sú pri tom, vysávate, sú pri tom. Chcete sa pomilovať s partnerkou? Sú pri tom, pirane krpaté :-)) Druhý mesiac, keď už vyliezajú z bedničky, sa už ja s nimi vysťahovávam preč z domu do výbehu na chatu, do našeho budúceho domova.

Na základe akých kritérií si vyberáte budúcich majiteľov šteniat z Vašej chovateľskej stanice? 
Tak, to je vážna otázka. Najprv sa ich spýtam, prečo RR, čo od neho očakávajú a ako si predstavujú svoju budúcnosť s RR. Nepriateľné je pre nás RR ako darček pre deti, koterec, a výkup šteniat. Jednoznačne trváme na tom, že naše šteniatko musí byť súčasťou svorky a nie samostatná jednotka v rodine.

Máte vytvorenú web stránku chovateľskej stanice ? Využívate pri plánovaní vrhu inzerciu alebo inú formu propagácie? 
Vytvorenú máme, žiaľ už rok bojujeme so Slovak Telecomom a neúspešne. Teraz im musíme vypovedať zmluvu a nájsť si iného administrátora a verím, že potom si ju už budeme môcť konečne pozrieť. Inzerciu využívame, jednak na RR stránkach, ale aj v kynologických časopisoch, SME a tak.

Udržujete aktívny kontakt s majiteľmi šteniat a informujete sa o živote a zdravotnom stave (napr. aj sledovanie výsledkov HD…) šteniat u nových majiteľov ? 
Áno, snažíme sa.

Ako motivujete majiteľov svojich šteniat, aby ste ich mali možnosť vidieť na výstave a podeliť sa s nimi o radosť a prípadné úspechy?
Neviem, či sa to dá nazvať motiváciou, ale využívam všetky formy legálneho nátlaku. Žiaľ, niekedy ani to nestačí.

Kedy ste sa naposledy zúčastnili so svojou sučkou výstavy alebo inej súťaže, skúšok, aktivity, ak áno aké? 
Naposledy sme boli na Klubovom víkende v Piatrovej. Zúčastnili sme sa všetkého.

Kedy ste boli naposledy pozrieť na výstave svoje potomstvo? 
Tiež na klubovke. Na tie chodíme pravidelne.

Aké sú Vaše chovateľské ciele do budúcna? 
Naše ciele sú spraviť ďalší generačný krok v našom chove a posunúť sa smerom ku hnedonosej fene s perfektným exteriérom, ktorá nebude mať biely gén, bude plnochrupá s DBK a DLK 0/0 a ktorej sa narodí 16 takých istých šteniatok ako je ona a im sa zase narodia také bezchybné štekátka a im zase a im zase a tak. A potom si prídu ku nám kúpiť šteniatko ľudia zo Zimbabwe. :-))

Čo vám prinieslo v chove RR najväčšie sklamanie a čo najväčšiu radosť? 
Najväčšie sklamanie prežívam, keď vidím na schôdzi členov, ako sa niektorí z nás snažia presadiť do chovnosti neplnochrupé psy, jemnú dyspláziu, zálomok na chvostíku a pod.
A najväčšiu radosť mám, keď im to zas nevyjde. No kde by som našiel druhý taký fasa klub? 

Martin Bagar, 10/2004
Anketu pripravila: K.Ťavodová



Poznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:28
štatistiky
RR-shop