Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Nie je ridgeback ako ridgeback  
Autor: Sylvia Rajcsányiová| Piatok, 09.09.2005 | Téma: Príbehy (5229 čítané)
 
Som si viac než istá, že je nás viac takých, ktorí si neraz povzdychnú, že jeden RR v domácnosti je vlastne málo a zatúžia rozšíriť svoju svorku o ďalšieho RR. Pred časom som i ja dospela k názoru, že nastal ten správny čas a začala som sa obzerať po vhodných rodičoch svojho nového šteniatka. Po dlhom hľadaní a premýšľaní sa mi čoraz viac začala pozdávať myšlienka k RR zaobstarať ridgebacka thajského. Takáto kombinácia sa mi zdala zaujímavá a lákala ma predstava možnosti porovnania týchto dvoch plemien, ktoré spája charakteristický znak – ridge. 
Preštudovala som si všetku dostupnú literatúru, ktorej ale bolo žalostne málo a tak, keď som sa skontaktovala s chovateľmi , doslova som ich zasypávala otázkami. Možno aj týmto svojím veľkým záujmom som ich presvedčila, že si zaslúžim právo prednostného výberu. 

Naša „princeznička“ sa narodila na Mikuláša a navyše ako jediná fenka vo vrhu, takže od začiatku som to považovala tak trocha za osudovú záležitosť. Plná očakávania som sa pustila do poznávania a odhaľovania tajomstiev tohto pozoruhodného plemena. Už v priebehu niekoľkých dní som pochopila, že TR a RR majú veru pramálo spoločného. Moja predbežná teoretická príprava na výchovu a výcvik bola teda úplne zbytočná, keďže som počítala s  výraznejšou podobnosťou s RR. Prvé týždne boli pre mňa plné prekvapení. Som zástancom názoru, že ak má byť náš štvornohý priateľ šťastný, spokojný a má mať pocit slobody a voľnosti, je potrebné venovať dostatok času a energie jeho výchove. Správnou výchovou nadobudneme obaja (pes i človek) pocit, že sa môžeme jeden na druhého spoľahnúť. Odhodlanie vychovať z nášho TR disciplinovaného psa mi teda nechýbalo, ale musela som sa popasovať s jeho mimoriadnou nezávislosťou, priam až nadmernou samostatnosťou a nespútanosťou jeho povahy. V porovnaní s RR mu chýba jeho rozvaha, opatrnosť a pokoj. I keď temperamentom sa vyrovnajú, TR je plemeno, ktoré vykazuje veľkú dávku vlastnej iniciatívy a u nás doma je tým, ktorý má všetko „pod kontrolou“ a doslova mu neunikne ani myš.

Vo výstavnom kruhu Vás upúta svojím neprehliadnuteľným exotickým, ušľachtilým a jemným zjavom, elegantným pohybom; v záhrade pri dome sa zmení na ostražitého a spoľahlivého strážcu; doma v obývačke pôsobí dojmom prítulného , pokojného, ba až lenivého domáceho maznáčika a pri prechádzke voľnou prírodou sa z neho stáva temperamentný lovec, na ktorom vidieť už na prvý pohľad jeho nesmiernu radosť z pohybu.

Aj keď ja som už dnes múdrejšia o poznanie, že nie je ridgeback ako ridgeback, je viac než isté, že u nás doma si RR a TR nažívajú v nádhernej symbióze. Budem rada, ak sa v budúcnosti budem môcť s Vami podeliť, či už prostredníctvom spravodaja alebo pri inej príležitosti, o informácie z histórie tohto pozoruhodného plemena, prípadne o svoje skúsenosti z oblasti výchovy a výcviku TR.

Sylvia Rajcsányiová, 9/2005Poznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:35
štatistiky
RR-shop