Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Ihla v kope sena  
Autor: Katarína Ťavodová| Štvrtok, 09.10.2003 | Téma: Príbehy (5474 čítané)
 
...nedá mi podeliť sa s vami o zážitky a skúsenosti, ktoré súviseli s našim rozhodnutím zadovážiť si ďalšieho, v poradí druhého ridgebacka.
Začalo sa to niekedy v januári – Nový rok – nové predsavzatia ?? Začala som sa pohrávať s myšlienkou kúpiť malého brata pre nášho už dospelého Lapaja, lebo si myslím že dvom bude vždy veselšie. Nastala ale dilema – keď už ďalšieho ridgebacka, akého ? Keď má byť teda ďalší, nech stojí za to a nech prispeje niečím novým aj v oblasti chovateľstva.
Už predtým som na výstavách a na potulkách internetom videla pár pekných ridgebackov u nás nie veľmi známych a možno pre ich netradičný vzhľad menej obľúbených – s hnedým nosom. Čím viac som videla webových stránok, zistila som, že hnedý nos u ridgebacka vo svete je v chove úplne normálna a tradičná vec (Švédsko, Nórsko, Fínsko, USA, čosi pomenej už v západnej Európe, ale predsa). A čím viac hnedonosých ridgebackov som videla na fotkách, tým viac som sa uisťovala v tom, že budem teda hľadať hnedonosé šteniatko. Vďaka Šárke Štusákovej (Anunnaki) som získala prvotné informácie. Vedela som, že hnedonosých šteniatok sa nerodí veľa a tak som musela veľmi dlho vyberať chovateľské stanice, kde bola nádej, že sa hnedý nos narodí. Začala som pátrať v USA a v Juhoafrickej republike.Úplne prvý mail som písala do USA – p. Ginny Vaughn (Globe kennel) a na moje veľké prekvapenie, ma zahrnula veľkým množstvom informácií o pripravovaných krytiach, kde je možnosť narodenia RR s hnedým nosom. Tak som teda rozposlala svoje maily všetkým, ktorým sa len dalo. Poviem vám, že komunikovať s niektorými chovateľmi bolo dosť ťažké, vzhľadom na ich nevedomosť kde Slovensko vôbec leží :-). Jedna z chovateliek my nechcela zahovoriť šteniatko kvôli zisteniu, že cesta z Amsterdamu na Slovensko trvá lietadlom ešte 2 dni :-). 
V Juhoafrickej republike som nadviazala kontakt so skvelým Arnom Van Wykom (Karoskloof kennel), ktorý plánoval vrh na leto 2003 s pravdepodobnosťou výskytu hnedého nosu. Keďže som nič nechcela nechať na náhodu, napísala som veľa mailov aj do Švédska – asi z 20 mailov som do dnešného dňa nedostala jedinú odpoveď !
Vzhľadom na v podstate negatívne skúsenosti s americkými chovateľmi som sa orientovala na severnú Európu a moja nádej nezhasínala ani v Afrike. Keď mi Arno Van Wyk oznámil, že na jeho web stránke nájdem vybratého krycieho psa pre jeho plánovaný vrh na leto 2003, natrafila som na jeho stránke na odkaz ďalšej chovateľskej stanice v Afrike – HESHIMA YA KIMBA kennel. Vedela som len toľko, že to bola predsa nemecká chovná stanica...ale nedalo mi a zavítala som na túto stránku, kde ma čakalo prekvapenie – majiteľkou už nie je p. Anke Jendrychowski, ale p. Anke Van Wyk žijúca v Port Elizabeth v Juhoafrickej republike. A čo ma potešilo najviac – vo svojom plánovanom vrhu na rok 2003 počítala s narodením hnedonosých šteniatok. Pozrela som sa na rodokmeň budúceho E-vrhu a nezávahala som ani minútu-hnedý nos vo vrhu bude !! 
Hneď som jej napísala a o pár hodín ma čakala aj odpoveď. Vymenili sme si niekoľko mailov a Anke usúdila, že budem vhodný budúci majiteľ jej hnedonosého šteniatka – pre chov a výstavy a tak sme si vymenili množstvo informácií, skúseností a spoločne sme čakali na deň D – prišiel 24. 7. 2003. Fenke Heshima-ya-Kimba Chakanyuke sa narodilo 13 zdravých šteniatok a z toho 2 hnedonosí psy a 1 hnedonosá fenka. Vrh bol veľmi vyrovnaný, veľmi málo bielej farby, žiadne zálomky, žiadny dermoid, všetky šteniatka mali ridge. Deň po dni som na internete sledovala, ako šteniatka rastú a tešila som sa, že tú ihlu v kope sena sa mi konečne podarilo nájsť. Vďaka skúsenostiam, obetavému prístupu a dôvery, ktorú si u nás p. van Wyk získala nám umožnila splniť náš sen – mať ďalšieho ridgebacka – ridgebacka s hnedým nosom. Vybrala to najlepšie a nesklamala našu dôveru, zabezpečila všetko a nám nezostalo nič iné len si začiatkom októbra pre šteniatko ísť na letisko vo Viedni. Ale čím nás Anke prekvapila najviac ? Okrem splnenia si svojho chovateľského poslania si počas starostlivosti o svojich štvornohých zverencov splnila aj povinnosť pre ženu najkrajšiu – porodila dcéru Caru. Chcem poďakovať všetkým, vďaka ktorým som mohla komunikovať s chovateľmi z celého sveta a rozšíriť si obzor a získať veľké množstvo informácií o svete ridgebackov. 
Chcem aj touto cestou poďakovať p. Anke Van Wyk za jej ústretovosť, pomoc a za skvelého hnedonosého chlapca – HESHIMA YA KIMBA ETHEMBANGA.

Katarína Ťavodová, www.lapaj.sk 10/2003Poznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:27
štatistiky
RR-shop