Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Odkiaľ pochádza Leví pes?  
Autor: Monika Tušanová| Utorok, 09.05.2000 | Téma: História (6845 čítané)
 
Koncom 15. storočia bola zaznamenaná prvá správa o psoch, ktorí boli veľmi škaredí, ale vďaka svojim mimoriadnym vlastnostiam aj veľmi obľúbení spoločníci a užitoční pomocníci. Na chrbte mali pás opačne rastúcej srsti a povahu vernú a nebojácnu. Vlastnili ich členovia kmeňa Hotentotov už dávno predtým, ako sa Európania vylodili na  africkom pobreží.
V africkej divočine dovezené európske psy nemali šancu na prežitie. Začali ich teda bieli osadníci krížiť s domorodými psami Hotentotov. Takto sa počas 16. a 17. storočia formoval v Afrike „Leví pes“, dnešný rodézsky ridgeback. Spoľahlivo slúžili pri ochrane fariem, love divej zvere a bol príjemným spoločníkom.

Africký leví pes bol chovaný a šľachtený hlavne kvôli svojej povahe, jeho exteriér bol dotváraný až v 20. storočí. Táto jeho vzácna povaha je dodnes neoddeliteľnou súčasťou štandardu RR. Dôstojný, inteligentný, rozvážny akoby stále o niečom premýšľajúci pes. K cudzím odmeraný, ale nie agresívny alebo plachý. Zároveň prítulný a vyžadujúci pozornosť a lásku. Pri práci odvážny, avšak opatrný a dôsledný. Takto bol rokmi vyšľachtený. Rodézsky ridgeback ostal ako jedno z mála plemien psom veľmi prírodným. V každom ridgebackovi je dodnes kúsok divej neskrotnej Africkej prírody. 

Pôvodnou funkciou a úlohou tohto afrického psa bolo leva alebo inú zver zastaviť a fixovať tak dlho, kým sa na miesto nedostavil lovec. 
Je nutné si ale uvedomiť, že tieto psy leva nikdy nenapadali, ani sa nepokúsili usmrtiť. Pri love sa uplatňovala ich mimoriadna pohyblivosť, vytrvalosť, sila a schopnosť pohybovať sa stále rýchlejšie a obratne unikať a vyhýbať sa levím drápom. 
Takto sa prirodzenou selekciou ridgeback vyvinul v nesmierne obratného a pritom veľmi opatrného psa. 

Dodnes nie sú známe podrobnosti o vzhľade pôvodných psov s ridge a je nanajvýš pravdepodobné, že pruh opačne rastúcej srsti na chrbtoch týchto psov neobsahoval ani žiadne korunky, či box. 

Dôraz na exteriér sa začal klásť až v 20 storočí, po spísaní prvého štandardu v roku 1922. Bol to popis plemena, vychádzajúci zo štandardu Dalmatíncov a predpisoval max. výšku psov i súk 71 cm. Tento štandard je bez vážnejších zmien platný dodnes. 

Názov plemena Rhodesian ridgeback sa datuje od roku 1922, keď bolo toto plemeno oficiálne uznané FCI.

Monika Tušanová,TUSANI kennel, 5/2000Poznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:31
štatistiky
RR-shop