Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Dobre vychovaný pes je šťastný pes  
Autor: Monika Tušanová| Sobota, 09.05.1998 | Téma: Výchova (5484 čítané)
 
Keď sa nad tým hlbšie zamyslíme, pochopíme hodnotu tejto myšlienky. Dobre vychovanému psovi poskytuje jeho pán omnoho viac slobody než psovi, ktorý neposlúcha, nie je na neho spoľahnutie a pre "istotu" mu jeho pán nasadí náhubok a pripne na vodítko. Správne vychovanému ridgebackovi môžeme vždy plne dôverovať a dokonca v niektorých situáciách ho môžeme nechať aj samého rozhodovať. Ridgeback túto dôveru vycíti, veľmi si ju váži a nikdy ju nezneužije voči svojmu pánovi tým, že by prestal poslúchať. Takýto partnerský vzťah medzi ridgebackom a jeho vodcom nenaruší ich hierarchiu, naopak vytvára sa veľmi pekný úzky priateľský vzťah, pri ktorom si pes váži a uznáva svojho pána ako vodcu.

Na to, aby človek spoznal svojho psa, je nutné, aby s ním spolu strávil dostatok času, dal tak priestor sebe aj psovi, aby sa zblížili. Človek takto získava cit pre psa, rozpoznáva, čo jeho pes v danej chvíli cíti, naučí sa vyhodnotiť jeho mimický výraz, rozpoznať strach, prejavy hrozby vo všetkých jej podobách a predvídať, ako sa jeho pes v nasledujúcom okamihu zachová.

Ridgeback je veľmi úzko viazaný na človeka, v každej chvíli sa mu chce zapáčiť a túži po pochvale a uznaní. Popri tom je psom neskoro dospievajúcim, preto sa pomerne dlho a rád učí, až do svojich troch rokov. Je to dostatočne dlhá doba na to, aby sme ho veľa naučili, ale aj pridlhá doba na to, aby sme ho zlým prístupom mohli pokaziť. Je preto dobré vedieť niečo o tom, čo sa odohráva v hlave nášho ridgebacka, čomu je schopný porozumieť a čo je nad jeho psie chápanie. 

Monika Tušanová,TUSANI kennel, 1998Poznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:35
štatistiky
RR-shop