Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Rady pre začínajúcich vystavovateľov  
Autor: Monika Tušanová| Štvrtok, 09.08.2001 | Téma: Výstavy (3388 čítané)
 
Pozorne si prezri predvádzanie skúsených vystavovateľov v triede veteránov, čestnej a šampiónov, veľa sa od nich naučíš!
Keď vchádzaš do kruhu, uvedom si, že o nič nejde a buď pokojný. Psík bude zo začiatku v kruhu neistý, bude hľadať v Tebe oporu. Tvoj pokoj ho ukľudní a bude Ti dôverovať. Ak budeš nervózny, psík bude neistý a nebude spolupracovať. 
Nehladkaj neustále psíka v kruhu, pôsobí to rušivo, udržuj s ním slovný a očný kontakt.
S dobrôtkami v kruhu si môžeš pomôcť, ale aj poškodiť, lebo nie každý posudzovateľ toleruje “kŕmenie“ v kruhu!
Ak si si nie istý, že psík ukáže bez problémov zúbky, daj pokyn rozhodcovi aby počkal, kľudne si posaď psíka, postav sa rozkročmo nad neho a zafixuj mu kolenami chrbát tak, aby nemohol vstať a cúvnuť. Všetko rob kľudne s rozvahou a rázne. Nič nesmie trvať pridlho. Sám obnaž psíkovi chrup tak, aby rozhodca mohol skontrolovať skus a nezacláňaj mu pritom vo výhľade. Čeľuste neotváraj, posudzuje sa skus v zavretom stave!
Často sa stáva, že ak psík zazrie rodinného príslušníka za kruhovou páskou, je rozrušený a prestáva poslúchať. Pošli rodinu čím ďalej od kruhu.
Nedovoľ psíkovi v kruhu kontakt s iným psíkom, udržuj dostatočnú vzdialenosť.
Ak pes v kruhu nechce behať, alebo stále zastane na istom mieste, môže ísť o nekonfliktného mladého psíka, ktorý sa snaží predísť pri behu stretu s dominantným jedincom. Snaž sa psíkovi porozumieť, odhaliť o ktorého psa ide (môže to byť aj nervózny pes za kruhovou páskou) a udržuj od neho určitú vzdialenosť. 
Ak vznikne v kruhu napätá situácia, výmena názorov medzi psíkmi, tvár sa nezúčastnene. Otoč psíka chrbtom ku konfliktu, prilož jednu ruku na jeho bedrá a druhou rukou mu zľahka prikry oči. Nedopusť, aby sa Tvoj psík zamiešal do hádky, ale zároveň mu v kruhu poskytni pocit bezpečia (rukou na bedrách), ale i pocit sebavedomia (pochvalou).
Rada pre majiteľov psov: Všímaj si správanie sa cudzích psov v kruhu ešte predtým, než doň vstúpiš. Ak v ňom existuje jediná značka sučky, psy ju ihneď odhalia a je po vystavovaní. Vyhýbaj sa tomu miestu!!!


VYVARUJ SA NAJČASTEJŠÍCH CHÝB PRI PREDVÁDZANÍ

Postav psíka na rovinu a nie zadkom hore brehom! Skontroluj, či má psík chrbát vo vodorovnej polohe. Hlavne u mladých psov je bežné, že majú tzv. prestavaný zadok, t.j. že sú bedrá nad líniou chrbta. V takom prípade využi nerovnosti terénu vo svoj prospech a postav psíka vyššie prednými nohami.
Ak sa psík v postoji hrbí, posuň mu zadné nohy dozadu, alebo urob krok vpred.
Stoj vždy tak, aby si rozhodcovi pri posudzovaní nebránil vo výhľade na psa. 
Ak si už psíka pekne postavil, skontroluj, či si mu obojkom nevyrobil lalok a stiahni mu nazbieranú kožu spod obojka. Toto musíš kontrolovať zakaždým, keď meníš polohu.
Aby si u psíka v behu predviedol žiadaný - výdatný a dlhý krok, rob aj Ty dlhé kroky a buď stále o pol kroka pred psom. Tvoje drobčenie, alebo brzdenie psa môže byť príčinou jeho zlého pohybu. Ak máš pred sebou pomalého psa, predbehni ho (ak je to možné) z vonkajšej strany, alebo zastav a daj mu väčší náskok.
Ukáž prednosti svojho psíka a nie jeho nedostatky! Ver, že každý rozhodca to očakáva. Ak chyby nie sú vážne, Tvoju snahu ocení. Veď ide o výstavu krásy!

Monika Tušanová, medzinárodný rozhodca pre RR, 2001

 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:68
štatistiky
RR-shop