Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Zamyslenie na tému *Bezpapieroví psi*  
Autor: RRSK| Utorok, 01.12.2009 | Téma: Kupujeme šteniatko (4782 čítané)
 

K napísaniu tohto zamyslenia ma podnietil telefonát, v ktorom ma majiteľ práve narodených šteniatok požiadal, aby som mu ich prostredníctvom klubu pomohla predať. Na moje počudovanie sučka nebola chovná a pán nebol členom klubu. Veľmi nepríjemne zareagoval na moje vyjadrenie, že v tomto mu nepomôžem. Pýtala som sa, prečo si sučku neuchovnil, keď dnes pri splnení podmienok, ktoré sú skutočne základné, sú sučky uchovňované bez problémov. Odpovedať nevedel. Žiaľ s takými „chovateľmi“ sa stretávame poslednú dobu čoraz častejšie. Čím to je? Veď je v záujme každého klubu zveľaďovať svoje chovy a pri počte psov na Slovensku je každý pes vítaný. Problém vidím v absolútnej ľahostajnosti. Ľahostajní sme my chovatelia voči takýmto „tiežchovateľom“, zamieňajúcim si chov s rozmnožovaním ľahostajní sme k životu týchto nechcených šteniatok, ľahostajní sme k množiteľom psíkov, ktorí nedbajú o zdravie psov, ľahostajní sme voči nedôstojnému zaobchádzaniu s nimi......pýtam sa dokedy. Možno si môžem hneď aj odpovedať. Ešte veľmi dlho. Kým nebude cťou chovateľa nájsť pre psa dobrého majiteľa a pre majiteľa adekvátne podmienky k chovu. Kým si nebudeme vážiť jeden druhého a svoje odchovy. A kým budú ľudia kupovať bezpapierových psov ako „posledného z vrhu, ktorý nemohol dostať papiere, ale rodičia sú papieroví, len šteniatka nie a pod. Pritom nevidia, že ľudia tohto typu pária psov z finančných dôvodov, bez ohľadu na spomínané zdravie potomstva a rodičovského páru, bez ohľadu na zdravotný stav, bez ohľadu neraz na príbuzenskú plemenitbu, alebo dokonca bez ohľadu na plemeno psa. Neraz sa stalo, že z kokeršpaniela, ktorý nedostal papiere, vyrástlo niečo podobné, chlpaté, ale rozhodne nie čistokrvné zviera.
Nenaleťte preto takýmto výhovorkách. Bezpapierový psík akokoľvek milý vám nezaručí štandard, povahu (mieru agresivity) a hlavne zdravie.
Ďalšou vecou je, že väčšina majiteľov bezpapierových psov „nechcú psa na výstavy“. Tu však nejde o výstavy, ale zaručenie toho, čo som už spomínala, štandardu, povahy a zdravia, aj keď mať psa vhodného na výstavu je radosť. Nikdy nevieme, či z lásky ku psovi nespravíme aj nemožné a nezačneme sa venovať výstavníctvu. Mnohí z nás si prvého psa kupovali ako domáceho spoločníka a skončili ako poprední vystavovatelia ťahajúci sa každý týždeň po výstavných kolbištiach Európy.
Chov bezpapierových psov dehonestuje prácu chovateľov. Vyhýba sa obmedzeniam chovateľského klubu čo sa týka podmienok chovnosti, obmedzenie v počte vrhov u sučiek, obmedzenie veku a pod., ktoré sú z dôvodu zachovania štandardu plemena, povahy a zdravia psa. Nie je žiadnou tajnosťou, že úbohé sučky „tiežchovateľov“ rodia po každom háraní a šteniatka sú vychovávané v nedôstojných podmienkach – skrátka ako tovar!
Nuž aj takáto je podoba dnešného chovu „bezpapierových psov.

Čo Vám zabezpečuje rodokmeň?
- že zo šteniatka Vám vyrastie plemeno, ktoré ste si vybrali,
- že exteriér a povahové vlastnosti sa približujú štandardu,
- že rodičia boli zdraví, riadne uchovnení, absolvovali výstavu, prípadne skúšku z výkonu, majú vyšetrenie bedrových kĺbov, bonitáciu – čiže splnili podmienky pre chov,
- že nie sú spárení príbuzní psi,
- že vaše šteňa bolo riadne prezreté veterinárnym lekárom, je odčervené a zaočkované.

Bc. Viera Janeková
www.jankinazahrada.sk

 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:16
štatistiky