Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Reportáž z farbiarskych skúšok v Lukovej  
Autor: Martin Bagar| Nedeľa, 29.10.2000 | Téma: Poľovníctvo (6209 čítané)
 
22.10. 2000 usporiadali naši priatelia v Českej republike farbiarske skúšky Rodézskych ridgebackov podľa kynologických predpisov ČMJ. Kritéria na skúškach boli ako na farbiarskych skúškach malých plemien. Na skúšky sa prihlásilo 6 majiteľov ridgebackov. Štyria z Čiech a dvaja zo Slovenska. Bohužiaľ sme zo Slovenska nakoniec boli len sami. Druhému tandemu sa nepodarilo pricestovať. Ale o to viac sme sa snažili, aby sme náš klub dôstojne reprezentovali. Organizačne celé skúšky zabezpečoval pán Ing. Petr Kotěra, pán Motyčka Miroslav a členovia MS Luková. Ako rozhodcovia boli delegovaní páni Prokeš Zdeněk, Judr. Hotař Bohumil a Dvořák František. Ako som neskôr zistil, boli títo páni veľký odborníci a v závere dňa nám dali veľké množstvo veľmi užitočných informácií a skúseností. Snažil som sa, čo najviac týchto informácií si poznačiť a na záver Vám niektoré z nich popíšem. 

Rysoval sa nádherný jesenný deň a všetci sme sa síce veľmi tešili, ale sme aj boli troška nervózni od očakávania, ako to celé s nami dopadne. Ako vlastne dopadli účastníci skúšok aj so svojimi miláčikmi je uvedené v nasledovnej tabuľke: 

Účastník Odloženie
x koeficient 4 Vodenie 
x koeficient 4 Šouláni 
x koeficient 7 Farba 
x koeficient 10 Počet bodov 
Cena 

Asílie Babakar 
Šárka Štusáková známka 4 
bodov 16 známka 4 
bodov 16 známka 3 
bodov 21 známka 2 
bodov 20 73 
II. 

M´khulu Baas Calibre 
Judr.Kohoutková Alena známka 4 
bodov 16 známka 3 
bodov 12 známka 2 
bodov 14 známka 4 
bodov 40 82 
II. 

Adam z Bledého údolí 
Kotěra Petr ml. známka 3 
bodov 12 známka 3 
bodov 12 známka 3 
bodov 21 známka 4 
bodov 40 85 
I. 

Aisha Mikšová 
Bagar Martin známka 2 
bodov 8 známka 4 
bodov 16 známka 4 
bodov 28 známka 4 
bodov 40 92 
II. 

Akaba Anunnaki 
Folprechtová Kateřina známka 4 
bodov 16 známka 3 
bodov 12 známka 3 
bodov 21 známka 4 
bodov 40 89 
I. 


Teraz sa Vám pokúsim vysvetliť, čo vlastne tie disciplíny znamenajú a čo musí psík urobiť, aby ste uspeli. 
1. Odloženie. 
Časový limit je 5 minút. Vodič na určenom mieste odloží psa buď voľne, alebo priviazaného na úplne rozvinutom farbiarskom remeni a vzdiali sa z jeho dohľadu. Pes musí zostať pokojný po celý čas skúšania. Po uplynutí tohoto času sa vodič vráti k psovi, a ak bol odložený voľne, musí sa nechať pokojne pripútať. 
2. Vodenie na remeni. 
Pes musí pokojne pripútaný na remeni sledovať svojho pána. Nesmie byť ťahaný, nesmie predbiehať a motať sa pod nohy vodičovi. Vodič má remeň prevesený cez plecia. Vodič nesmie držať remeň v ruke a usmerňovať psa. Skúšalo sa počas celých skúšok, pri presunoch na stanovišťa. 
3. Šoulání alebo posliedka. 
Vodič ide veľmi pomalým krokom, pes má ísť ticho a pokojne buď za ním alebo pri jeho ľavej nohe voľne, neupútaný. Vodič po 50 krokoch zastaví. Pes musí tiež. Potom prejde ďalších 50 krokov a zase zastaví. Potom nasleduje výstrel. Pes musí nasledovať svojho vodiča ticho a pomaly a musí zostať kľudný aj po výstrele. 
4. Farba -Práca na pofarbenej srnčej stope. 
Skúša sa na umelo pofarbenej 600 krokov dlhej stope srnčej zveri. Asi po 300 krokoch sa urobí pofarbené ležovisko. Dráha stopy je dvakrát lomená a na jej konci leží srnčia zver. Stopa je minimálne 12 hodín stará. Celú stopovú dráhu musí pes vypracovať maximálne za 1 hodinu. Pes musí viesť svojho vodiča na 5m dlhom farbiarskom remeni až na koniec dráhy stopy, kde leží zver. 

Pevne verím, že ste si urobili prehľad o poľovných skúškach malých plemien. Zatiaľ aspoň takto v krátkosti. Medzi slovenskými a českými kynologickými predpismi pre skúšky psov poľovných plemien sú drobné odchýlky. Nebudem sa im teraz venovať, ako aj kritériám pri skúškach, ale sľubujem Vám, že v ďalších číslach nášho spravodaja si tí z Vás, ktorých poľovné vedenie ridgebacka zaujíma, nájdete vybraté články z týchto predpisov. 

Zaujímavosťou na týchto skúškach bolo, že absolútne všetci zúčastnení sme boli totálny nováčikovia, na čo viackrát doplatili naše psy. Asi najtypickejším príkladom som ja. Určite ste si všimli, že aj keď sme s Aishou Mikšovou získali najväčší počet bodov, nevyhrali sme. Príčina bola veľmi prozaická. Bola to moja neskúsenosť. Pri odložení som to nechal na Aishu, nech sa uloží ako ona chce. Miesto odloženia bolo v kopci. Aisha poslušný psík si ihneď ľahla tak ako bola. Bohužiaľ dole hlavou a zadkom ku mne. Ja som si to vôbec neuvedomil Rozhodca to zhodnotil ako hrubé zlyhanie vodiča. Psa treba uložiť tak, aby sa cítil maximálne pohodlne, kľudne mu môžete upraviť podklad, má byť hlavou otočený na smer Vášho odchodu a do kopca. Pri nepohodlnej polohe aj ten najvycvičenejší pes sa postaví a potom už je veľká pravdepodobnosť, že z miesta odíde. Beriem to ako daň za to, že ako som sa dozvedel, je Aisha Mikšová historicky prvá poľovne upotrebiteľná suka RR na Slovensku. Moju nešikovnosť som sa jej snažil maximálne odčiniť a okrem odprosenia mala aj kráľovskú večeru. 

Teraz by som sa s Vami rád podelil o niektoré poznatky, ktoré nám po skončení skúšok rozprávali rozhodcovia. Pri vodení na remeni nás upozornili na nevychodenosť psov. Pri vrcholných poľovných skúškach sa chodí zo psom cez lesný porast, cez žrďovinu cik, cak, preliezate prekážky, obchádzate kroviny. Preto treba so psom skutočne na tom remeni často chodiť, aby napríklad vedel, že keď preliezate prekážku, prvý idete vy. Aby vedel chodiť pri nohe aj keď idete ako slalomár. Toto som inak ja trénoval aj pri chôdzi po chodníku. Keď sme išli okolo lampy, tak sme si spravili koliesko. 
Pri odložení okrem mojich chýb sa treba vyvarovať povelu "daun", nikdy nesmiete psa z miesta odvolať, ale treba sa po neho vrátiť. Cvičiť to treba v čo najťažších podmienkach, lebo pes nesmie opustiť stanovisko ani keď okolo prehopká zajac, ani keď sa tam zjaví náhodný hubár. Ak máte problém, že sa pes veľmi teší, keď k nemu idete a má tendenciu ísť Vám oproti, nechváľte ho na mieste, ale o pár metrov ďalej. 

Pri nácviku farby je dôležité dodržať pár zásad. V prvom rade, trénujte do ukončenia skúšok zásadne na hovädzej krvi. Keď pes pričuchne ku krvi diviny, už ho hovädzia nebude zaujímať. Aj keď bude perfektne robiť, skúšky neurobíte, lebo na skúškach je predpísaná hovädzia krv. Zásadne psa na stope netrestajte, žiadne fuj, ani keď zíde zo stopy. Keď sa nedá privolať, treba ho nadvihnúť za predné laby a po zadných odviesť späť na poslednú farbu, čo našiel. Pri práci na farbe používajte iný, najradšej hrubý obojok. Časom pes podľa obojku bude vedieť, čo po ňom chcete. Používajte len 5 m dlhý farbiarsky remeň, ktorý nemá na konci žiadne oko. Nezabudnite, že pre psa je práca na stope s nosom dole mimoriadne náročná psychicky aj fyzicky. Psa treba dostatočne motivovať, aby ho to bavilo. 

Ďalej sme sa bavili, aké sú ešte skúšky, ktoré by chovatelia RR mohli so svojimi RR robiť. Sú to hlavne spomínané farbiarske skúšky malých plemien a farbiarske skúšky duričov. Posledná menovaná skúšky majú troška náročnejšie disciplíny. A pre RR, ktoré majú radi vodu to sú skúšky z vodných prác. Pevne verím, že sme Vás mnohých motivovali. Nezabudnime, že ridgeback je v prvom rade poľovný pes, ktorý má pre túto prácu mimoriadne vlohy a veľmi rád ju robí.

Na záver by som rád poďakoval organizátorom a rozhodcom za veľmi kvalitne pripravené skúšky, na ktorých sme sa aj my veľa od svojich psov naučili.

Martin Bagar, AQUILA BOJNICE kennel, 2000

Poznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:33
štatistiky
RR-shop