Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Komentar k Nitrianskej vystave  
Autor: Ľudmila Fintorová| Pondelok, 06.04.2009 | Téma: Výstavy (4316 čítané)
 
Mala som česť v sobotu na celoštátnej výstave v Nitre posudzovať ridgebacky a dalmatínce. Ako už býva zvykom dalmatínce boli jedným z najmenej početných plemien a nebol vystavený ani jeden zo slovenského chovu. Je to škoda, toto plemeno chovám už skoro 40 rokov a dalmatíncovi, odchovanému v úzkom kontakte s ľuďmi sa naozaj vyrovná máloktoré iné plemeno. Na Slovensku jeho povesť pokazili ľudia, ktorí ho odchovávali nesprávnym spôsobom a predávali ho ľuďom, pre ktorých sa nehodí. Všetci traja vystavení jedinci boli dobrí v type, kvalitne bodkovaní a mali dobré povahy. Víťazka je sľubná hnedá sučka, ale potrebuje dozrieť.

Najpočetnejším plemenom boli práve ridgebacky. 64 psov na výstave,
kde sa zadáva iba CAC je jasným znakom, že je o plemeno veľký záujem a pri tomto počte sa dá niečo povedať aj o celkovom stave plemena u nás. Posudzovala som ridgebacky vo viacerých krajinách, naposledy v Budapešti na Európskej výstave a slovenské a české odchovy majú veľmi dobrú kvalitu. Samozrejme, ako každé plemeno, aj oni majú problémy, ktorých sa nie je také jednoduché zbaviť. Pre mňa je najdôležitejšia povaha psa a pri tak veľkom plemene, ktorého pôvodné použitie je lov na levy a inú veľkú zver, sa nedá akceptovať plachosť alebo dokonca bojazlivosť. Hoci sa situácia veľmi zlepšila ešte stále som mala v kruhu plaché jedince.

Veľmi často sa vyskytujúcou chybov bol zlý predok. Krátke rameno, strmá lopatka a slabo vyvinuté predhrudie boli najčastejšou chybou. Následkom toho sa skracuje vykročenie predných končatín a pohyb nie je taký výdatný ako sa požaduje. Väčšina predvedených psov mala dobré zauhlenie vzadu a pevný chrbát.
Zlepšil sa aj typ, väčšina jedincov mala správnu veľkosť, substanciu a bola primerane pohyblivá. Sledovať treba aj sklon krížov, mám pocit, že pribudli psy s nízko nasadeným chvostom. Príliš šikmé kríže neumožňujú správny záber panvových končatín. Hlava robí výraz psa a štandard požaduje rovnako dlhú papuľu a temeno. Toto kritérium spĺňalo iba málo psov. Okrem toho sa stále vyskytujú príliš plné líca a väčšina psov by mohla mať výraznejšiu bradu.
Pre mňa, chovateľku dalmatíncov, ktorým sa hovorí aj maratónsky pes, sú nesmierne dôležité laby. Ridgebacky boli vyšľachtené v Afrike a mali by sa pohybovať v buši, preto by nemali mať otvorené, ploché prsty, ktoré sa môžu ľahko poraniť. Naozaj korektné labky malo veľmi málo psov.

Môj celkový dojem z predvedených ridgebackov bol veľmi dobrý. Najviac sa mi páčila víťazka strednej triedy
Tusani Extra Chilli, ktorá okrem toho, že bola korektná vo všetkých bodoch, pre mňa dôležitých, mala skvelú povahu. Očividne si výstavu užívala a jej krásne modelovaná hlava vyžarovala pozornosť a dobrú náladu.
Pekné sučky v triede šteniat naznačujú, že plemeno má potenciál a bude sa naďalej dobre rozvíjať.

Ľ. Fintorová

podrobné výsledky

 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:26
štatistiky