Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Poohliadnutie za športovým rokom 2008  
Autor: Jana Kovářová| Nedeľa, 18.01.2009 | Téma: Šport (3396 čítané)
 

Tak, a máme tu opäť koniec roka, a teda čas na zhodnotenie toho, aký bol a čo pre nás znamenal. V športovej sezóne 2008 bolo pre nás ridžbekárov pripravených množstvo podujatí či už u nás na Slovensku, v Čechách alebo v Rakúsku. Omnoho viac ako v roku predchádzajúcom.

Na Slovensku sme sa stretli na klubovom dni SKCHR v máji na Piatrovej, kde boli združením MSC usporiadané rýchlostné preteky do kopca pre RR pod názvom COURSING CUP 2008 SKCHR. Pre veľký úspech a pozitívne ohlasy majiteľov RR sa na týchto pretekoch stretneme aj budúci rok v Lomnistej v Nízkych Tatrách.

V Bratislave rozvíjal svoju činnosť coursingový klub Racing Hounds Slovakia, ktorý už niekoľko rokov pripravuje coursingové tréningy a preteky aj pre nechrty. Na dvoch oficiálnych pretekoch klubu „Majstrovstvá Slovenska“ a „Memoriál MVDr. D. Kocúrovej“ sa zúčastnilo aj niekoľko RR zo Slovenska a Česka. Na tréningoch sme mali možnosť zhliadnuť aj niekoľko mladých, začínajúcich RR, pre ktorých nadšenie pre tento šport, dúfajme, bude pokračovať aj v ďalších rokoch.

V Čechách je coursing neporovnateľne rozšírenejším športom ako u nás. Aktívne pracuje viac coursingových klubov a združení, dokonca vzniklo aj pár nových športových klubov zameraných výlučne na coursingové tréningy. Teda platí viac klubov, viac možností, a teda aj viac nadšencov tohto športu. Na českom coursingovom poli majú už stále miesto obľúbené bodovacie preteky ako Majstrovstvá Českej republiky, Moravy, Slezska, Čiech, ako aj množstvo iných, na ktorých sa zúčastňuje čoraz viac a viac RR. Konkurencia na týchto pretekoch medzi RR za posledné 3 – 4 roky prerástla dokonca plemená chrtov, pre ktoré bol pôvodne tento šport určený. Dnes vidieť ridgebacka, preháňajúceho sa na coursingovej dráhe s dečkou na chrbte, už nie je vôbec raritou, skôr naopak. Nedá mi nespomenúť aj jedno špeciálne podujatie venované RR, a tým bol 2. ročník „SARANGA SPRINT 2008“, usporiadaný pod záštitou združenia MSC. Účasť 60 RR na pretekoch je naozaj obrovským úspechom, ktorý sa môže spokojne prirovnať účasti na národnej alebo aj medzinárodnej výstave.

Rakúsko je známe dostihovou dráhou ARH v Marcheggu, ktorej brány sú plne otvorené všetkým plemenám psov, a to nielen na tréningoch, ale dokonca aj na 6 pretekoch, ktoré rok čo rok tento klub usporiadava. Coursing nie je v týchto končinách rozšíreným športom pre nechrty, a tak na tejto dráhe má človek možnosť vidieť bežať dostihy aj tie plemená psov, o ktorých by ani neuvažoval, že by boli toho vôbec schopné. Dostihy pre nechrty v Marcheggu však nie sú klasickými dostihmi ako je vidieť u chrtov v Anglicku, Španielsku či iných krajinách. Tieto dostihy sú pre nechrty “iba” zábavou, hrou a učením. Za posledné dva roky je na tejto dráhe vidieť RR častejšie. Pomerne pekným úspechom je to, že tohto roku pribudli ďalší traja RR s dostihovou licenciou. Celkovo osem RR sa môže pochváliť oficiálnou dostihovou licenciou. Niekoľko ďalších RR je na dobrej ceste túto licenciu získať snáď už v budúcom roku.

Ako zhodnotiť RR na tohtoročných športových podujatiach?
Coursing a dostihy sú dva odlišné psie športy, ktoré majú zároveň aj mnoho spoločného. Rozdiely sú predovšetkým v spôsobe naháňania návnady a v spôsobe hodnotenia. Pri coursingu sú síce dané kritériá bodového hodnotenia, ale konečný výsledok je predsa len odrazom subjektívneho názoru rozhodcu na pretekárov. Preto zhodnotiť hodnotenia rozhodcov je možné len relatívne. Celkovo je možné povedať, že plemeno RR je aj napriek výborným loveckým schopnostiam často bodovo podhodnotené oproti ostatným plemenám. Ani v tomto roku tomu nebolo inak.
Dostihy, na ktorých je daný pevný úsek dráhy v tvare oválu a je meraný elektronickou časomierou, je podľa môjho názoru neporovnateľne spravodlivejším športom v hodnotení. Musím pochváliť, že v tomto roku bolo možné vidieť u RR až na pár výnimiek veľmi pekné, stabilné, dokonca u niektorých zlepšujúce sa dostihové výkony, v ktorých ide hlavne o chuť bežať a samozrejme bežať pri tom čo najrýchlejšie. Chuť prenasledovať návnadu a rýchlosť všeobecne nášmu plemenu rozhodne nechýba, no u jedincov môžu byť tieto vlastnosti vyvinuté trochu rozdielne.

Za päť rokov zbierania informácií a vlastných skúseností v oblasti coursingu a dostihov môžem povedať, že RR je športovo veľmi nadaným plemenom a je len na nás, majiteľoch, ako toto jeho nadanie využijeme a rozvinieme. Nezabúdajme pri tom na to, že RR je šťastný, keď žije aktívny život a je zdravý. Šport je rozhodne jednou z mnohých cestičiek k šťastiu a jednou z mála k zdraviu našich RR.

V novom roku 2009 športu zdar!

Jana Danišovská & Amal z Adarova dvora
www.amal.estranky.sk 
 

 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:62
štatistiky