Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Babezióza, smrteľná choroba prenášaná kliešťami  
Autor: Richard Tušan| Štvrtok, 19.06.2008 | Téma: Zdravie (13098 čítané)
 

Babezióza, nová choroba s osudovými následkami postihujúca psov


Príbeh: „Žiaľ na príznaky babeziózy nám uhynula krásna RTW 47 kg ktorá mala 6,5 roka. Vo štvrtok s nami "hrala futbal", v sobotu odmietla potravu, v nedeľu tiež. V pondelok a utorok sme išli s ňou k veterinárovi, kde dostala infúzie ... v ten utorok o 21: 00 večer skonala...“

Babezióza je ochorenie prenášané kliešťami. Vyvoláva ho jednobunkový parazit Babesia canis, ktorý je špecifický pre psovité mäsožravce, najmä psy. Babezióza napáda a rozkladá ich červené krvinky. Pred niekoľkými rokmi ochorenie v našich končinách takmer neznáme, dnes sú ním denne nakazené desiatky psov. Podľa odborníkov tento druh babeziózy nie je prenosný na človeka.
Ochorenie sa prejavuje malátnosťou: nechutenstvom, zvracaním, zvýšenou teplotou, blatovitými krvavými hnačkami a typický je tmavý moč, ktorého farba pripomína farbu nápoja-koly. Ak sa ochorenie nepodchytí včas, končí úhynom psa. Preto pri akýchkoľvek horeuvedených príznakoch okamžite kontaktujte svojho veterinára, ktorý nasadí mimoriadne silné antibiotiká v kombinácii s vitamínovými preparátmi.

Prečo o tejto chorobe píšem? Pred niekoľkými týždňami som na svojom 12 ročnom psovi našiel zapitého kliešťa. Nepriniesli sme si ho z prechádzky. Bol na našej záhrade pri dome. Po niekoľkých dňoch nastali u psa podobné zdravotné komplikácie a jeho stav sa mimoriadne zhoršil. Pri prvých náznakoch do tmava sfarbeného moču (už 1 hodinu po spozorovaní!!!) nám veterinár nasadil veľmi účinné antibiotiká a odobral krv. Na základe odberu nás po niekoľkých hodinách informoval, že u Bonga nastal vnútorný rozvrat organizmu, všetky parametre naznačovali katastrofu. Babezióza sa však nepotvrdila (aj v pozitívnom prípade sa nemusí sa na základe jedného odberu krve potvrdiť!). Poobede dostal ďalšiu vnútro žilovú infúziu a ďalšie silné lieky na babeziózu. Boli sme pripravení na najhoršie. Ráno sa veterinár s obavou v hlase telefonicky pýtal na Bongov stav. Ja som mu na jeho prekvapenie mohol povedať, že stav sa mierne lepší. Bongo bol stabilizovaný. Za dva dni nám z kuracích vývarov a ryže zosilnel a dnes môže opäť radostne behať po záhrade... je opäť plný sily. Pre mnohých ďalších aj mladších psov však táto choroba skončila smrťou. Nebola včas podchytená a liečená.

Veterinári na Slovensku pozorujú rýchle rozširovanie kliešťov a tiež aj tohto ochorenia v obývaných mestských častiach. Je to pripisované vplyvom otepľovania. Je preto potrebné venovať pozornosť ochrane svojich psov pred kliešťami. Veterinári tieto preventívne prípravky, ktorých je teraz na trhu viacero, poznajú a určite vám správne poradia.

Ing. Richard Tušan

Viac cenných informácií o tejto chorobe nájdete TU


Bongo vo veku 12 rokov. Dnes jeden z najstarších RR na Slovensku. (viac jeho fotiek nájdete TU)

 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:26
štatistiky