Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Prvá pomoc pri nachladnutí  
Autor: Katarína Ťavodová| Nedeľa, 09.01.2005 | Téma: Zdravie (14941 čítané)
 
Prišlo obdobie nízkych teplôt, daždivých a veterných dní a mrazivých a zasnežených plání. V takomto počasí môžeme nachladnúť nielen my ale aj psy. Na jeseň trpia psy zvýšenou mierou ľahkými infekciami. Následkom chladu sa sliznice prekrvujú menej a sú preto náchylnejšie k vírusovým ochorením, akým je napríklad práve nádcha a zápal nosnej sliznice.
Príznaky - výtok z nosa je v prvom štádiu číry a vodnatý. Neskôr zhustne a vyzerá hnisavý. Dych psa môže byť sípavý a hlasný. Pozor: životu nebezpečná psinka sa začína prejavovať podobnými neškodnými príznakmi a preto sa doporučuje skontrolovať platné očkovania. Je potrebné chrániť nos pred poškodením, hlavne keď sa vytvárajú zaschnuté zatvrdlé vrstvy, nesmú sa strhávať násilím, lebo spôsobujú nepríjemné, bolestivé a dlho sa hojace poranenia. 
Liečenie - jednoduchú a rýchlu úľavu pri nachladení a nádche prináša inhalácia harmančeka. Nie každý pes je však ochotný držať hlavu nad hrncom s horúcou vodou s harmančekom a preto je lepšie zvoliť iné varianty. Napr. nakvapkať psovi na jeho prikrývku, na ktorej spí niekoľko kvapiek harmančekovej tinktúry (Kamillosan, dostanete v lekárni) a pes bude inhalovať v spánku alebo dáme psí pelech do kuchyne a na sporáku necháme pomaly variť silný, odkrytý hrniec harmančekového čaju. Tím sa v miestnosti zvýši vlhkosť vzduchu, sliznica sa zvlhčí a prekrví, posilní sa obranyschopnosť organizmu a sliznica sa jednoduchšie obnovuje.
Okrem tohto základného kroku by sme sa mali postarať o zvýšený prísun vitamínov. O tom, aké vitamíny podávať sa môžete poradiť so svojím veterinárom, tieto hotové vitamínové prípravky sú vhodné pre starších psov. Vývar z mäsa a kostí je šetrným zdrojom bielkovín. V zásadne je dôležité, aby pes dostatočne pil a vždy mal prístup k čerstvej vode.
Pozor - poplašnými signálmi, pri ktorých by sme mali neodkladne navštíviť veterinára je horúčka a kašeľ. Normálna teplota psov je medzi 38 a 39 stupňami Celsia. Menšie psy a šteňatá mávajú teplotu blížiacu sa viac k 39 stupňom, teplota väčších psov je bližšie k 38 stupňom. O horúčke hovoríme u psov v prípade, keď teplota stúpne nad 39,3 stupňa.
A ešte jedna dobrá rada na záver - Pokúste sa zabrániť, aby váš pes žral sneh. Ľadovo studený sneh dráždi žalúdok a môže vyvolať zápal žalúdočnej sliznice. Príznakom zápalu sliznice je hnačka a zvracanie. Tu najlepšie pomôže vlažná rozvarená ryža. Tá sa usadzuje na žalúdočných stenách ako teplý zábal a rýchlo regeneruje podráždené partie.

Spracovala Katarína Ťavodová, www.lapaj.sk 1/2005

Poznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:11
štatistiky
RR-shop