Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
EURODOGSHOW - Malá reportáž z horúceho Zagrebu  
Autor: Roland Bugár| Streda, 13.06.2007 | Téma: Výstavy (4107 čítané)
 

Túto reportáž som chcel napísať pôvodne ešte v nedeľu – deň po výstave, no chladné chorvátske more a pár dní ma trošku upokojilo. Tí ktorí nás poznajú vedia, že chodíme na výstavy radi. Chodievame na ne kvôli tomu aby sme sa stretli s priateľmi, vypočuli si názor odborníka na naše baby. No v poslednej dobe sa stretávame čoraz viac s arogantnými prístupmi rozhodcov voči psovi či handlerovi, neznalosťou plemena, nezáujmom o plemeno a bohužiaľ aj s tendenčným rozhodovaním. Samozrejme, každý rozhodca posudzuje na základe svojho osobného vkusu a každý z vystavovateľov radšej pôjde k takému rozhodcovi, ktorý má rád jeho typ psa či suky. Tým si zvyšuje šance na úspech. Až potiaľto je všetko v poriadku a beriem to ako normálne, prirodzené. Každý jeden z vystavovateľov však vie, že občas rozhodovanie nie je výsostne o kvalite psa. Bohužiaľ, výstava ktorá mala byť jednou z vrcholov výstavnej sezóny bola toho dôkazom.
Kto to tam nebol a nevidel, tak neuverí ako sa prezident FCI tváril, ako je všetko v poriadku, keď skoro na všetky pódiové miesta určoval ruských vystavovateľov. Šokom bol príchod pani s odznačikom ruskej vlajky na klope, ktorá podišla k pánovi rozhodcovi a podala mu katalóg, z ktorého usilovné včeličky zapisovateľky začali okamžite spracovávať a poznámky prepisovať na hárok papiera. Ľudia začali nahlas hromžiť, ozval sa piskot, nadávky a veľká dávka kritiky na hlavu rozhodcu. Len jediní boli ticho – naši ruskí bratia. A to nebolo všetko.
Hárok papiera ktorý som spomenul vyššie, zrazu skončil v ruke Hans Müllera a z neho začal určovať víťazov a ostatné pódiové umiestnia. Ako inak – psov v držaní ruských majiteľov.
Áno, bola aj výnimka – Ikimba Waitimu. Ten vyhral triedu šampiónov a následne aj BOB. Či to je náhoda alebo nie, si môžu podaktorí vystavovatelia len domyslieť.

V kruhu so sukami bola atmosféra trošku pokojnejšia. Niekoho výsledky prekvapili, niekoho nie.
Ja osobne si môžem len v kútiku duše myslieť, že víťazstvo poľskej suky u poľského rozhodcu bolo naozaj náhodné – alebo žeby nie? Veď aj poľský rozhodca mal celý čas výstavný katalóg s údajmi o psoch na stole pred sebou otvorený. Taktiež ma prekvapili niekoľkonásobné konzultácie dvoch rozhodcov – p. Sliwku a p. Müllera – ktoré boli v dĺžke 5-7 minút s očami upriamenými do výstavného katalógu a následnými poznámkami do neho.
Napriek tomu, že slovenskí vystavovatelia neboli v kurze ani u jedného z rozhodcov, nám sa podarilo s Heavenkou vybojovať vynikajúci výsledok s ocenením Výborná 3, čo bol nakoniec najlepší výsledok slovenských vystavovateľov. Na pódiové umiestnenie sa taktiež dostala Janka Kadnárová s Beou s ocenením V4 a Chebale Perla Afriky z chovu p. Štefúňa v triede mladých s ocenením V4. Týmto sme aspoň dali vedieť ostatným, že aj na Slovensku sú jedince ktoré sa dokážu umiestniť na pódiu aj za nepriaznivých podmienok kde šance nie sú rovnaké pre každého. Výsledok je pre nás o to krajším, že ho Heavenka získala v deň svojich prvých narodenín a v deň menín svojej handlerky ktorá mala premiéru v ringu.

Pevne verím, že budúci rok po EURODOGSHOW 2008, budem písať len slová chvály na organizátorov, rozhodcov a na úspechy slovenských vystavovateľov.
Na záver chcem poďakovať všetkým slovenským vystavovateľom za účasť na tejto rozhodne nezvyčajnej výstave a prejaviť obdiv nad tým aké majú pevné nervy.

Priebežne aktualizované výsledky a fotografie nájdete TU

S pozdravom,
Roland Bugár
www.rhodesianridgeback.sk

 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:18
štatistiky
RR-shop