Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Šiesty zmysel pre nebezpečenstvo  
Autor: Monika Tušanová| Utorok, 09.06.1998 | Téma: Povaha (5708 čítané)
 
zo spravodaja nemeckého Klubu LDRR Löwenhund Deutschland RR e.V.in VHD/FCI
preklad: Monika Tušanová, TUSANI kennel, 6/1998

Rigdeback sa vyznačuje silnými nervami, miernosťou a vysokým prahom dráždivosti. V inzerátoch sa niekedy dočítame, že ten alebo onen pes sa vyznačuje "surovou ostrosťou". To sa ale netýka rigdebacka. Prirodzená ostrosť rigdebacka sa môže označiť ako "výrazná, ale kontrolovateľná". Platí to predovšetkým pre prirodzený obranný inštinkt rigdebacka. On nenapadá všetkých, ktorí sa k jeho pánovi priblížia. To, že jeho byt a jeho auto je pre cudzincov tabu, je samozrejmé.

Ja si beriem svojho psa občas aj do úradu. V mojej prítomnosti smú vstúpiť do mojej kancelárie aj celkom neznámi. Akonáhle som však ja miestnosť opustil, stáva sa aj táto miestnosť tabu pre spolupracovníkov. Zatiaľ čo pes v jeho obľúbenom prostredí na večernej prechádzke cudzích ľudí pozoruje, alebo ich dokonca aj obchádza s ľahostajnosťou hraničiacou s aroganciou, vo svojom revíri však cudzincov pozoruje napäto a v každej chvíli je pripravený zasiahnuť.

V byte sa Rigdeback správa vyslovene pokojne. Voči hosťom reaguje zdržanlivo, ale nie nepriateľsky. Hostia sa môžu v dome voľne pohybovať. Nevzniká tu žiadne nebezpečenstvo. To platí dovtedy, kým sme prítomní. Nikdy by sme predsa psa nenechali doma samého s hosťami. 

Na zdôraznenie je tu príznačná, ale tiež kontrolovateľná „divoká ostrosť.“ Používam tento výraz preto, lebo aj tento pes sa môže veľmi rýchlo naučiť, čo patrí na jednej strane k lovenej divine, na strane druhej, čo patrí do rubriky pod domáce zvieratá. Raz to síce zlyhalo pri jednej ovci. Vtedy som to ale zavinil ja, pretože som premeškal ujasniť psovi, ktorý ovcu nikdy predtým nevidel, že ovca spadá práve v rubrike pod domáce zvieratá. Pokiaľ pes nesledoval krvavú stopu, srnčia zver ho síce nenechala ľahostajným, no on sa správal pre rasu typicky kontrolovane. Samozrejme že chcel by ďalej prenasledovať unikajúcu zver, ale je mu rozkázané stáť. Pokiaľ sa zver presúva pokojne a hranica bezpečia neprekročí 7 až 8 metrov, ostáva pes pokojný. Pri prekročení tejto vzdialenosti upozorňuje pomocou kňučania. Je celkom bežné, že takto sa správa pravidelne. Jeho správanie pri práci je však úplne iné. 

V januári tohto roku mal pes nájsť krvavú stopu, starú 16 hodín, v noci a pritom asi 15 cm zasneženú. Označenie nebolo viditeľné v dôsledku snehových závejov. Bol známy iba smer úteku. Pes si musel stopu sám vyhľadať. V pravom uhle k zdanlivo rozmazanej stope som nasadil psa, ktorý keď k stope došiel, v pravom uhle v smere lesa zabočil a stopu ďalej sledoval v jeho rase typickom pokoji, ktorý by mohol pána - vodcu priviesť na hranice pochybnosti. Pes spracoval stopu čisto na asi 150 m. Hľadanie sa skončilo tým, že pes uštvané vyčerpané zviera nestrhol, ale siahol po ňom zhora a týmto spôsobom hľadanie ukončil. Potom čo pes pochopil, že kone a kravy nepatria k loveným zvieratám, zostával voči nim úplne chladný. 

Chcel by som ešte podať správu o jednej udalosti, ktorá má poukázať na to, že Ridgeback v zdanlivo extrémnej situácii reaguje premyslene a kontrolovane. Pri prechádzke v revíri odhalil pes na veľkú vzdialenosť mačku v strnisku a dostal sa mi mimo kontroly. Pes je na krátkych cestách veľmi rýchly. K môjmu veľkému údivu zastavil pes krátko pred mačkou a krútil chvostom. Pes a mačka prichádzali ku mne spriatelení. Až keď boli obaja blízko, všimol som si, že sa mačka zmenila na psa s veľkosťou asi takého malého podareného pekingského psa. Myslím si, že by pes s prehnanou a nekontrolovanou ostrosťou, alebo zúrivosťou spôsobil asi pohromu.

zo spravodaja nemeckého Klubu LDRR Löwenhund Deutschland RR e.V.in VHD/FCI
preklad: Monika Tušanová, TUSANI kennel, 6/1998Poznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:22
štatistiky
RR-shop