Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Odkiaľ pochádzajú u RR zálomky na chvoste?  
Autor: Monika Tušanová| Sobota, 09.10.2004 | Téma: Chovateľstvo a genetika (5656 čítané)
 

Žiaľ, zálomky na chvostíku sú takým istým rizikom pri chove nášho plemena ako dermoid sínus, neprítomnosť či tvar ridge, chýbajúce zuby. Ridgeback si ich vo svojej genetickej výbave nesie už od čias kríženia pôvodného afrického psa s európskymi rasami. Tieto zálomky majú rôzne tvary. Od nenápadných až po deformácie chvosta. Pôvod zálomku je od psa plemena bulldog.

Už v roku 1999 som vo svojej knihe venovanej tomuto plemenu problém zalomeného chvostíka popísala nasledovne:
..."Donedávna sa tento problém šteniat narodených s rôznymi deformáciami chvosta podceňoval a pripisoval zlému uloženiu plodu v maternici a následnému chybnému vývoju chvosta. Mnohí chovatelia tiež tento problém pripisovali zlomeniu chvostíka pri pôrode či po ňom (napr. prišliapnutie či priľahnutie chvostíka sučkou). V skutočnosti je však zalomenie chvostíka spôsobené zlým alebo neúplne vyvinutým stavcom.
Dnes je už isté, že je to záležitosť dedičná. Aj na Slovensku nie je tento problém zanedbateľný, objavuje sa v určitých chovných líniách, preto je na čase brať ho vážne.
Niekedy je u šteniatka takmer nebadateľná malá zhrubnutina chvostíka, inokedy výrazné zalomenie, až prehnutie do protismeru (do tvaru fajky). V dospelosti je takýto chvost oslabený, zle znáša mechanické údery (napr. keď sa nám pes teší) a môže spôsobovať psovi bolesť, až odumretie časti chvosta. V každom prípade treba prípadnú operáciu včas konzultovať s veterinárom, najlepšie ešte pred predajom šteniatka. Je samozrejmé, že jedinci s takouto chybou do chovu nepatria."


Je zaujímavé, že tento problém neustále rezonuje ako nejaká novinka a hľadajú sa naň všelijaké "racionálne" vysvetlenia typu: "sučka ten chvostík iste musela pristúpiť...", "asi sme ho privreli do dverí..." a posledná verzia, stará asi týždeň: "asi na to šteňa spadol rebrík..."

Na otázku odkiaľ pochádza genetické zaťaženie týchto zálomkov v chove ridgebacka nám dá odpoveď článok opisujúci pôvod plemena na internetových stránkach Rhodesian Ridgeback International Foundation (RRIF) *
Citujem:
"The principal breeds used were Khoikoi, Greyhound, Bulldog, Pointer, Irish Terrier, Airdale Terrier, Collie, and Deerhound. Interestingly enough no mention is made of Bull Mastiff and yet today we talk about our dogs being too "Mastiffy" in appearance. On the other hand we attribute the kinky tail problem in the modern Ridgeback to its Bulldog antecedents, and the brown nose (or liver nose) examples we relate to noses of the same colour in the Pointers that were used."
Je tu napísané, že zalomené chvostíky majú pri plemenitbe ridgebacka svoj pôvod v jeho dávnom predchodcovi bulldogovi.

Genetikmi boli tiež vykonané pokusy na myšiach a genetické pozadie problému je popísané v odborných článkoch na internete:
www.pnas.org/cgi/content/full/100/5/2538 
www.pnas.org/cgi/external_ref?access_num=9230313&link_type=MED

*
(http://www.rhodesianridgeback.org.za )
Táto nezisková organizácia, sídliaca v Juhoafrickej republike, sa snaží o medzinárodnú záštitu nad plemenom a prezentuje desaťročiami získané skúsenosti z chovateľstva.
www.rhodesianridgeback.org.za/about/origins.html


spracovala M. Tušanová, TUSANI kennel, 10/2004Poznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:27
štatistiky
RR-shop