Prvý titul "Šampión Slovenska" pre plemeno RR bol zadaný v roku 1997. Odvtedy bolo plemenu zadaných viac ako 100 týchto titulov.
Pozri kompletný archív ocenených slovenských RR.
V prvom rade chovateľa!
Všimnite si, či ide naozaj o chovateľa, alebo len o množiteľa, ktorý si chovom moderného plemena vylepšuje svoju finančnú situáciu. Prejaví sa to v jeho vzťahu k šteniatkam, prostredím, v ktorom vrh odchováva, láske a starostlivosti, ktorú šteňatám poskytol. Chovateľ má mať vedomosti o plemene, o jeho štandarde, chove a jeho špecifikách. Spýtajte sa chovateľa, kedy bol naposledy na nejakej výstave alebo inej akcii, kde by získal aktuálny prehľad o svojich odchovoch a smerovaní chovu plemena. Ak chovateľ drží svoju sučku v koterci, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o množiteľa, ktorého suka psychicky i fyzicky stráda, a teda nemôže dať dobrý základ vášmu psíkovi. Poruchy správania v dospelosti súvisia s obdobím, ktoré strávilo šteňa u svojej matky a chovateľa. Toto obdobie je pre vývin šteňaťa veľmi dôležité, dané a nezvratné!!!
Socializácia šteniat (kontakt s matkou, ľuďmi, deťmi, okolím).
Ak je vrh umiestnený vonku, spýtajte sa chovateľa, či si brával chovateľ individuálne každé šteniatko do vnútra (bytu). Ak nie, môže mať pes neskôr strach pred uzavretými priestormi. A naopak, ak je vrh odchovaný vo vnútri, je dôležité, aby chovateľ poskytol šteňatám možnosť výbehu, aby sa predišlo neskorším psychickým problémom psa - neistota a strach z otvoreného priestranstva, z ktorých pramenia poruchy správania (bojazlivosť a agresivita). Zaujímajte sa o povahu a správanie sa sučky, ktorá šteňatá odchováva. Jej reakcie sú vzorom pre budúce správanie sa Vášho psa.