Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Na Slovensku máme ďalšiu raritku!  
Autor: Monika Tušanová| Pondelok, 23.10.2017 | Téma: iné... (4379 čítané)
 

Je ňou doteraz rekordný počet narodených šteniat. V chovateľskej stanici ARTE CASSARI sa ich nedávno narodilo 17! Je do doteraz historicky najvyšší počet nielen narodených, ale aj v zdraví a plnej sile odchovaných šteniat u plemena Rhodesian Ridgeback na Slovensku.

Vyspovedali sme chovateľku p. Zuzanu Likierovú, ktorá uvádza, že v tomto prípade išlo o čisto prírodné krytie. Pes Joy a sučka Kerry žijú v jednej domácnosti a počas ruje neboli delení. Boli po celý čas spolu a párili sa podľa vlastných pravidiel. Samozrejme, všetko sa dialo pod taktovkou sučky Kerry, ktorá už mala znalosti z predošlého materstva. Joy je skúsený krycí pes a s Kerry v domácom prostredí bol obzvlášť trpezlivý a galantný. Pri krytiach, ktorých bolo len toľko, koľko Kerry sama uznala za vhodné neasistoval nik. Neboli dokonca pridržiavaní ani pri zviazaní. Všetko sa dialo tak, ako v prírode.

Čas plynul a Kerry sa zo dňa na deň stále viac zväčšovala. Bolo isté, že to nebude málopočetný vrh. Najmä, keď v predošlom materstve dala Kerry 15 šteniat! Ale že ich bude 17, to prekvapilo.

Sučka Kerry rodila opäť podľa vlastných predstáv, bez pomoci a bez akéhokoľvek zásahu. Kerry je nielen krásny zdravý ridgeback, ale má aj vzácne zachované všetky prírodné inštinkty a je dobrou matkou. Dnes to žiaľ nejde povedať o každej sučke. Pre budúceho chovateľa ale i majiteľa budúceho krycieho psa je šťastie a rozumná voľba vlastniť šteniatko z takého spojenia. Majú veľký geneticky i chovný potenciál, je preto prirodzené, že jedno šteniatko ostáva doma... spokojne dodáva chovateľka Zuzana.

Šteniatka prišli na svet v priebehu 18 hodín zdravé, silné, čulé a mimoriadne životaschopné. Ich hmotnosť kolísala v rozpätí 390g – 500g. Kerry má veľa mlieka, no aj tak začali pre chovateľku ťažké časy. Nielen prikrmovať, ale starať sa čistotu, pokojnú atmosféru a pohodu matky i šteniat. Dnes už šteniatka nielen behajú po dome, ale ako tornádo valcujú záhony v záhrade. Napriek tomu, si chovateľka nájde čas aj na individuálny výcvik a šteniatka už majú za sebou hodiny prvého tréningu, vodenia na vôdzke a základy výstavného postoja.

Šteniatka majú 5 týždňov. Sú nádherné, silné, bacuľaté a šťastné... bez farebných obojčekov k nerozoznaniu. O chvíľu sa rozletia do celého sveta. Mnohé z nich sú už zadané k chovateľom a do rodín, ktoré chcú skúsiť šťastie aj vo výstavných kruhoch. Držme im palce, budú vo svete prezentovať nielen meno svojho chovateľa, ale aj slovenský chov ridgebackov celkovo!

Niektoré z týchto šteniat sú ešte voľné. Sú medzi nimi krásni jedinci, som presvedčená, že budúci šampióni. Posúďte sami. Vidieť na vlastné oči 17 šarkanov je veľkým zážitkom.

Monika Tušanová

Info o vrhu a kontakt na chovateľku p. Zuzanu Likierovú nájdete TU.

 
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:55
štatistiky
RR-shop