Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
home
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Quo vadis Rhodesian Ridgeback?  
Autor: RRSK| Streda, 26.07.2017 | Téma: Riadenie chovu RR na SK (1693 čítané)
 

Chov plemena rodézsky ridgeback sa dostáva do slepej uličky, kde sa pomaly ale isto stráca. Majiteľom ani chovateľom ridgebackov na Slovensku nemáme čo ponúknuť. Klesá genofond, zanikla podpora športovej i inej činnosti a plemeno stráca víziu pracovnej upotrebiteľnosti.

Dnešný trend, ktorý žiaľ, podporuje aj chovateľský klub na Slovensku je výstavníctvo a honba za titulmi. Športové a pracovné aktivity sa málo, alebo vôbec nepropagujú. Ridgeback je plemeno, ktoré nie je na Slovensku uznané ako poľovné a nemá jasne definovanú upotrebiteľnosť. Vzhľadom na jeho atletickú postavu a energiu, ktorú má, potrebuje aktivitu.

Chýba podpora samotných chovateľov!

Slovenský klub chovateľov ridgebackov v r. 2015 z nepochopiteľných dôvodov zrušil možnosť zúčastniť sa výstav v pracovnej triede so športovou a inou pracovnou licenciou. Pracovná trieda u slovenských ridgebackov týmto rozhodnutím de facto po 20. rokoch zanikla rovnako ako aj dlhoročná tradícia klubom organizovaného coursingu.

Iskrou nádeje je mladá sučka Addison of Pressburgers' Paws, ktorá v 17 mesiacoch úspešne absolvovala skúšky canisterapie a je z nej canisterapeutický pes. Ostáva dúfať, že vedenie Slovenského klubu chovateľov ridgebackov prehodnotí svoje rozhodnutie a obnoví pracovnú triedu, kde by mohla táto sučka spolu s ostatnými psami s coursingovou licenciou a pod. propagovať pracovné a športové vlastnosti ridgebacka. Iste by motivovali aj ostatných k podobným aktivitám.

Ridgeback sa stal za posledné desaťročie jedným z najmodernejších a najžiadanejších plemien aj vďaka propagácii jeho športových a pracovných vlastností. Dnes je stále viac ridgebackov, ktorí umierajú doma nudou na gauči a pribúda počet majiteľov, ktorí nechápu deštrukčné správanie svojich psov.

Chovateľom uniká fakt, že ak nenájdeme pre plemeno adekvátne využitie a nebudeme podporovať športové a pracovné aktivity, kde by nám naše odchovy robili dobré meno, záujem o plemeno bude klesať!

R.T, Informačný portál RRSK


Použitý zdroj: citácie z autorského článku článku M. Tušanovej uverejnenom v PES A MAČKA č.4/2016


ilustračná foto, zdroj internet so súhlasom autora

 

 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:60
štatistiky
RR-shop