Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
home
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Začiatky chovu plemena na SlovenskuAFRA Z AFRICKÉ SAVANY (imp.CZ) zakladateľka chovu na Slovensku
foto: súkromný archív Monika Tušanová


Zakladateľkou chovu rodézskeho ridgebacka na Slovensku bola AFRA z Africké Savany, importovaná z Čiech v roku 1989. Jej prvý "A" vrh a zároveň prvý vrh rodézskeho ridgebacka na Slovensku bol zaregistrovaný v roku 1991 v chovateľskej stanici ZO ZÁMOCKÉHO PARKU, ktorú vlastnil pán J. Hutár. Z tohto prvého vrhu zo spojenia Afry s Arcadiom Ropotamo sa pamätníci mohli stretnúť na výstavách so psami Asmej, Achillon a Atrej.

Afra sa v roku 1992 stala druhý krát matkou v chovateľskej stanici PACIFIK vo vlastníctve pani Eleny Bolebruchovej. Krytá Affirmedom Ropotamo dáva vrh, z ktorého poznáme mená súk Abú–Eli, Ahanaki, Ajlávia, Asanta, Azambia a Azuki. Okrem Abú–Eli, ktorá nikdy nebola krytá, všetky sučky sa podieľali na úspešnom chove. Ahanaki a Azambia dali niekoľko šampiónov (Aztec z Rhodézskych hôr, Asman Malženická rovina). Azuki v spojení s Dorianom Ropotamo dala interšampióna Assio Záhoranka –Európskeho víťaza 1998.

Ďalšou chovateľskou stanicou, na ktorej sa Afra úspešne podieľala ako matka, bola chovateľská stanica Z PEZINSKÝCH HÔR pani Elišky Bolebruchovej. Tu mala Afra vrhy "A" a "B". A
fra zahynula v roku 1997.

AURIGA Rhodana (imp.CZ)
zakladateľka chs SIMANGA, maj: J. Jánošová
foto: Adriana Friedrichová
ASMEJ zo Zámockého parku
 jediný syn Afry, ktorý sa podieľal na SK chove
foto: Adriana Friedrichová


Medzitým v roku 1992 bola z Čiech na Slovensko dovezená ďalšia sučka Auriga Rhodana, zakladateľka chovateľskej stanice SIMANGA, ktorá bola krytá holandským psom Simba of Bo Kama, dva krát juhoafrickým importom v Nemecku Besal Fatoka a psom zo slovenského prvého vrhu po Afre - Asmejom zo Zámockého parku.

V roku 1993 manželia Mičuchoví importovali z Holandska psa RHODY (krv holandských chovateľských staníc of Bo Kama, Thembisa a talianskej Delle Cime Biance), ktorý sa na Slovensku a Čechách podieľal na niekoľkých krytiach a z týchto spojení boli úspešní jedinci, šampióni Bongo z Dianských luk, Billy Numa II a sučka Kwazulu Csakanyuka.RHODY a ASANTA, foto: Beatrice Izáková (r.1993),
podkladová fotografia pre vznik loga klubu SKCHR


ASANTA zahynula po tragickej udalosti v roku 1996 po svojom prvom vrhu v chovateľskej stanici BUKAMA vo vlastníctve Adriany Majcingerovej, kde dala deväť krásnych šteniat. Bola krytá holandským psom Simba of Bo Kama. Z rozprávania a rodokmeňov poznáme psov Ador Bukama a Aleut Bukama, ktorí boli interšampiónmi a šampiónmi viacerých krajín. ADOR bol dva roky po sebe vyhlásený za najkrajšieho psa roka. ALEUT sa stal Šampiónom roka 1998.

ADOR Bukama, maj: manželia Tušanoví ALEUT Bukama, maj: manželia Mulleroví

 

BILLY Numa II, maj: JUDr. V. Michalík Kwazulu CSAKANYUKA, maj: manž. Mičuchoví


V roku 1996 bolo viacero importov. Z Čiech importovaný pes Couly ze Sulické tvrze, ktorý do našich chovov prilieva krv multišampióna, svetového víťaza 1996 Rydgeway Afrikan Hunter, podobne i jeho sestra o rok neskôr z opakovaného spojenia – Dorotya ze Sulické tvrze. Z Moravy bol importovaný pes z hviezdneho spojenia Merigal's Elanda a Gavenda Jayprr of Janak - Chilli Willi Ropotamo. Z Maďarska bola dovezená sučka Kwazulu Csakanyuka, ktorej matka bola potomkom anglických chovateľských staníc Guntwaite, Janak a Eilack.

Manželia Mičuchovci zakladajú chovateľskú stanicu JOZALE. Krátko na to získavajú ďalšiu sučku Sharona z Anglickej chovateľskej stanice Eilack a psa Rusty (potomok špičkových afrických chovateľských staníc Pronkberg, Mushana a Mennystones).

Ďalšiu africkú krv, ktorá oživíla chov na Slovensku importovali v roku 1997 z Čiech prostredníctvom africkej sučky Angary Inyanga (potomok chovateľských staníc Glenaholm a Cartouche) a z Maďarska psa Astor Lion King Hunter po otcovi Ador Bukama a africkej matke Drosselied Dazzle (potomok chovateľských staníc Tatsfield a Glenaholm).

V roku 1996 bol Slovenským klubom chovateľov ridgebackov pozvaný na posudzovanie psov vynikajúci anglický rozhodca svetového mena, dlhoročný chovateľ ridgebackov v Anglicku, pán Jack Selby, majiteľ chovateľskej stanice EILACK. Spolu s ním klubovú výstavu navštívil aj medzinárodný rozhodca pán Sam Wallace s manželkou, dlhoroční chovatelia rodézskych ridgebackov v Zimbabwe a majitelia chovateľskej stanice MUSHANA.
Pán Selby sa toho času venoval chovu plemena už viac ako 40 rokov. Ridgebackov posudzoval v 19 krajinách sveta, takže o jeho prehľade a skúsenostiach nebolo pochýb. V roku 1998 opätovne prijal pozvanie posudzovať výstavu Slovenského klubu chovateľov ridgebackov. Jack Selby hodnotil slovenské ridgebacky ako veľmi vyrovnané. Tento kompliment zložil chovateľom malej krajiny s relatívne malou chovateľskou základňou. Zdá sa, že genetický základ ridgebackov na Slovensku bol kvalitný.Mr. JACK SELBY pri posudzovaní na Klubovej výstave v Piatrovej
a pes Ich. Assio Záhoranka (r.1998)
foto: súkromný archív Monika Tušanová


Krv týchto predkov, zakladajúcich slovenský chov, je pomerne málo zastúpená v rodokmeňoch našich dnešných psov. Po 25-tich rokoch chovu ridgebackov na Slovensku konštatujeme, že na pôvodnom genofonde majú svoje chovy založené chovateľské stanice Aquila Bojnice, Perla Afriky, Lowenschwanz (následne z nej Dibaya), African Panthera Leo, Ridgeback's Hiari, Tatranská Afrika (následne Bamonis), Black river Kingdom, Masasi a niektoré ďalšie dnes neaktívne chovateľské stanice.

Medzičasom sa urobili importy zo zámoria, ktoré tvoria značnú časť súčasnej genetickej základne slovenského chovu ridgebackov.

V r. 2002 manželia Tušanoví importovali z Austrálie dve suky, Macumazahn Tusani Pearl a Macumazahn Malawi Magic, ktoré dali základ ich chovateľskej stanici TUSANI. Prostredníctvom ich potomkov vzniká ďalších šesť chovateľských staníc: Back to Africa, Minarbi, Kaweria, Mkangawi, Joy of Africa a Malawiway.

V roku 2005 Milada Krchňavá importovala ďalšiu austrálsku krv z Nemecka hnedonosú sučku Hillvalley's Angel for Luanda, ktorá je zakladateľkou chovateľskej stanici LUANDA a následne jej dcéra odchovala jeden vrh v chovateľskej stanice of Glaze Rose.

V roku 2012 bola dovezená z ukrajinského chovu sučka Red Hot Line Kerri-Bella. Pani Zuzana Likierová tak rozširuje svoju chovateľskú činnosť vo svojej chovateľskej stanici Arte Cassari o plemeno rodézsky ridgeback.
© Monika Tušanová, TUSANI
text a obr. z knihy: Rodézsky Ridgeback, Afričan v Európe, Monika Tušanová, 1999
Aktualizované k r. 2015


Copyright ©www.rr.sk Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!
Publikované : 2015-11-20 (2410 čítané)

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:62
štatistiky
RR-shop