Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
home
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Začiatky chovu plemena v bývalom ČeskoslovenskuMERIGAL´S ELANDA medzi svojimi súrodencami


Začiatky chovu v Čechách

Do bývalého Československa bola importovaná zo Švajčiarska v r.1987 sučka rodézskeho ridgebacka Merigal's Elanda od chovateľky Elizabeth Pestalozi.


 
ELANDA bola privezená veľkou znalkyňou psej povahy a psích plemien pani MVDr. Beatricou Izákovou z Košíc.

Tým, ktorí sa pokúšali doviezť si šteniatko zo zahraničia, nemusím zdôrazňovať aký "kúsok" sa jej podaril. Pre nás, ľudí z "druhej strany", boli kvalitné vrhy tabu, a ak sa nám predsa len podarilo nadviazať sľubný kontakt, po rokoch čakania boli k dispozícii len menej kvalitní jedinci. Elanda však bola zo siedmych šteniat, kde takmer všetky boli rovnaké. Už toto napovedalo o vzácnej genetickej výbave tejto sučky. Elanda sa neskôr vo vlastníctve pani Martiny Viktorinovej stala zakladateľkou chovu rodézskeho ridgebacka v chovnej stanici ROPOTAMO, odkiaľ pochádza veľa jej kvalitných potomkov.


Elanda v náručí Beatrice Izákovej


V tom istom čase si zo Zambie priviezla pani Ľuďka Brejchová sučku rodézskeho ridgebacka - Amy Red Wayside. Dodnes je sporné, ktorá zo sučiek bola prvá, jedno je však isté, že obe sú prvé "Rhodesian Ridgeback" nielen v bývalom Československu, ale i vo východnej Európe.


Merigal's ELANDA (imp.CH) maj: Viktorínová           AMY RED Wayside (imp.Zambia) maj: Brejchová
 

Pani Viktorinová si dohodla spojenie Elandy so psom Tan Tally-ho Torhusets u dánskej chovateľky Lone Lorenzen. Tak došlo v roku 1989 k historicky prvému "A" vrhu chovnej stanice ROPOTAMO v Čechách.

V roku 1990 bola Svetová výstava psov v Brne. Prihlásilo sa na ňu 30 predstaviteľov tohoto plemena a už v triede mladých sa predstavil prvý československý vrh. Bol to "A" vrh ROPOTAMO, ktorého matkou bola legendárna ELANDA. Ostatní vystavovatelia boli zo zahraničia. Prevládali Nemci a Rakúšania, boli tu však i Dáni a Holanďania. Na výstave predstavila pani Viktorinová aj svoju novú sučku s hnedým nosom Torhuset´s Pekock Rose, ktorá spolu s Merigal's Elandou sú matkami šteniatok chovnej stanici ROPOTAMO.

Druhý "B" vrh Elandy bol menej početný, ale vznikla z neho ďalšia známa chovná stanica RHODANA, ktorej majiteľkou je pani Poláková.

V roku 1993 si pani Viktorinová priniesla z holandskej chovnej stanice ďalšieho psa menom SIMBA Of Bo Kama. Ten sa neskôr úspešne podieľal na početných krytiach nielen v Čechách, ale aj v iných krajinách Európy.

Nezávisle na chove ridgebackov pani Viktorinovej si pani Ľuďka Brejchová priniesla z pobytu v Afrike ďalšieho psa Shingi Mennystones. Meno tohoto psa a sučky Red Amy Wayside nájdeme v rodokmeňoch potomkov z jej chovnej stanice Z AFRICKÉ SAVANY. Z chovnej stanice Z AFRICKÉ SAVANY bola na Slovensko privezená prvá sučka –Afra z Africké savany. Tá dala základ prvým slovenským chovným staniciam.


SIMBA Of Bo Kama (imp.NL) maj: Viktorínová           SHINGI Mennystones (imp.JAR) maj: Brejchová


Vzhľadom na to, že plemeno nebolo dostatočne známe, nedošlo k jeho okamžitej popularite. Tá, ako sa zdá, vznikala veľmi pomaly, ale o to rýchlejšie sa presadila po tom, ako sa verejnosť oboznámila s eleganciou a mimoriadnymi vlastnosťami rodézskeho ridgebacka.

V roku 1990 založili manželia Viktorinovi a zopár nadšencov plemena "Klub chovatelů rodéských ridgebacků Brno". Odvtedy sa rodézsky ridgeback stal natoľko známym a populárnym, že jeho populácia rýchle vzrástla a v priebehu desiatich rokov dosiahla číslo zápisu v plemennej knihe takmer 1400. Neskôr bol v Čechách založený ešte jeden klub chovateľov rodézskych ridgebackov so sídlom v Prahe. Toho času bolo v Čechách a na Morave registrovaných spolu asi 50 chovných staníc.

Na Slovensku vznikol klub nadšencov rodézskych ridgebackov v roku 1994 pod skratkou "SKCHR".© Monika Tušanová, TUSANI
text a obr. z knihy: Rodézsky Ridgeback, Afričan v Európe, Monika Tušanová, 1999


Copyright ©www.rr.sk Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!
Publikované : 2015-11-20 (2377 čítané)

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:37
štatistiky
RR-shop