Pre tak rýchlo sa pohybujúceho psa akým ridgeback je, sú zdravé lakte nanajvýš dôležité. Ridgeback je pes, ktorý vyniká obratnosťou a v stotine sekundy dokáže pri behu prudko meniť smer. Pri tomto pohybe zohrávajú zdravé lakte veľmi dôležitú funkciu. Tiež pohyby pre ridgebacka tak typické, akými sú prískoky a odskoky od zvere, ktorú fixujú a úskoky stranou, vyžadujú zdravé lakte. Odporúčam preto absolvovať popri rtg. bedrových kĺbov aj rtg. lakťových kĺbov.
Najkritickejším obdobím pre získanú dyspláziu lakťového kĺbu je 4.- 8. mesiac psa. V tomto období vôbec neodporúčam skoky na predné labky a časté chodenie po schodoch. Viditeľným prejavom dysplázie je slabé, až stredné krívanie už v mladom veku psíka. Môže dôjsť až k artróze lakťového kĺbu, kedy je krívanie psa už značne viditeľné a bolestivé.
Pre zápis dysplázie lakťových kĺbov sa používajú 3 medzinárodné skratky: UAP, FCP, OCD. Je to skupina troch na sebe nezávislých ochorení lakťového kĺbu
UAP - nespojený processus anconeus FCP - uvoľnený processus coronoideus OCD - osteochondrosis disecans
Výskyt dysplázie lakťových kĺbov súvisí už so spomínaným rýchlym rastom psa, nekvalitnou výživou, zaťažovaním kĺbov v období rastu psíka a tiež dedičnou predispozíciou.
Problematike DLK sa v slovenskom chove venuje pozornosť od roku 2004. Jedince
pred zaradením do chovu absolvujú popri rtg. DBK aj povinné rtg. DLK (lakťových
kĺbov). Tieto vyhodnotenia DLK sa štatisticky pravidelne vyhodnocujú
a slúžia chovateľom k vhodným výberom partnerov na párenie.
Doteraz vyhodnotené rtg. DLK na Slovensku u plemena RR poukazujú na zdravie
populácie. DLK je podľa chovateľského poriadku SKCHR chybou vylučujúcou z chovu.