Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
home
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
CharakteristikaRidgeback má svoje meno podľa pásu srsti, ktorá sa tiahne v protichodnom smere pozdĺž celého chrbta. „Ridge“ znamená „horský hrebeň“ a „back“ znamená „chrbát“.

Doslovný preklad názvu plemena teda je "chrbát horského hrebeňa". Tento ridge je veľmi výnimočný znak, ktorý sa u žiadnej inej rasy uznanej FCI (s výnimkou thajského ridgebacka) nevyskytuje. Je hlavným plemenným znakom rodézskeho ridgebacka.

Toto jedinečné plemeno, nesie v Afrike čestný prívlastok "leví pes".
Vo svojej domoviene, Afrike, sa využíval na lov divej zveri, najmä levov. Jeho pôvodnou funkciou bolo zver nadháňať, zastaviť a fixovať tak dlho, kým sa na miesto nedostavil lovec. Pracovali v skupinách 2-4 ridgebackov. Je nutné si ale uvedomiť, že tieto psy leva nikdy nenapadali, ani sa nepokúsili usmrtiť. Pri love sa uplatňovala ich mimoriadna pohyblivosť, sila a schopnosť pohybovať sa stále rýchlejšie a obratne unikať a vyhýbať sa levím drápom. Takto sa prirodzenou selekciou ridgeback vyvinul v nesmierne obratného a pritom veľmi opatrného psa.

V Európe sa ridgeback v poslednej dobe už nevyužíva ako poľovný, ale ako spoločenský pes. Bez problémov sa prispôsobil kontinentálnej klíme, neprekáža mu ani sneh, či teploty pod bodom mrazu.

Je to pes veľmi príjemných vlastností: oddaný svojej rodine, spoľahlivý k deťom, pritom so značnou dávkou prirodzenej ostrosti, a teda sám od seba bez špeciálneho výcviku je vynikajúci strážny pes. V porovnaní s väčšinou európskych plemien je mimoriadne pohyblivý, vytrvalý a teší sa pevnému zdraviu. Tento Afričan má ešte stále veľmi blízko k prírode, miluje slobodný a nespútaný pohyb.

Ridgeback je rozvážny, veľmi inteligentný, citlivý spoločník a zriedkakedy šteká. Toto plemeno je vyhľadávané práve pre svoje spoločenské vlastnosti, je chované v rodinách s deťmi. Je to pes pokojný, tichý, povahovo vyrovnaný. V mladosti je temperamentný a vyžaduje veľa pohybu mimo domov. Obľubuje nespútaný pohyb, rýchle šprinty lesmi a lúkami. V dospelosti je "pes pohodár" a robí mu potešenie stráviť niekoľko hodín pozorovaním okolia alebo ležať vystretý na letnom slniečku.
 
Tento obraz veľkého, ospalého a pomalého zvieraťa je v úplnom protiklade s jeho schopnosťami v akcii. V okamihu sa mení na rýchly blesk a je zážitok sledovať jeho dokonalý, elegantný pohyb tela a silu svalov pri behu.


čerpané z knihy Moniky Tušanovej, Rodézsky ridgeback Afričan v Európe

© Monika Tušanová

foto: Hofferková a HaFo
článok prešiel jazykovou úpravou


Monika Tušanová, 2/1998
Copyright ©www.rr.sk Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!
Publikované : 2005-11-08 (26657 čítané)

                     © 2005 © 2022 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:34
štatistiky
RR-shop