Warning: include(language/lang-.php): failed to open stream: No such file or directory in D:\Inetpub\webs\17305468_web\www\mainfile_new.php on line 53 Warning: include(): Failed opening 'language/lang-.php' for inclusion (include_path='.') in D:\Inetpub\webs\17305468_web\www\mainfile_new.php on line 53 Warning: include_once(modules/Breeders_diary/language/lang-.php): failed to open stream: No such file or directory in D:\Inetpub\webs\17305468_web\www\mainfile_new.php on line 69 Warning: include_once(): Failed opening 'modules/Breeders_diary/language/lang-.php' for inclusion (include_path='.') in D:\Inetpub\webs\17305468_web\www\mainfile_new.php on line 69
_WEDNESDAY, 21. _NOVEMBER 2012
2._DAY


Mierny pokles na váhe šteniatka je bežný jav, vzhľadom k faktu, že prvé mlieko (kolostrum) má preháňavý účinok a riadne vyprázdni črievka šteňaťa po pôrode od smolky – pozostatkov z doby tele matky. Len u silne mliečnych súk môžu šteňatá priberať od prvého dňa bez prechodného úbytku váhy. Šteniatka nepotrebujú žiadnu zvláštnu starostlivosť zo strany chovateľa. Prvých 14 dní prechádzajú fázou vegetatívnou, t.j. celý deň striedavo spia, sajú a vyprázdňujú. Sú to izolované tvory, ktoré nevnímajú okrem vlastných potrieb nič okolo seba, ani súrodencov. Ak nariekajú, sú buď hladné, necítia teplo matky (súrodenca), alebo sa potrebujú vyprázdniť. Môžeme im pomôcť jemným masírovaním v oblasti bruška a genitálií.
Suka potrebuje neobmedzený prísun kvalitnej stravy a dostatok tekutín
. Prvých 14 dní opúšťa bedničku len na krátky nevyhnutný čas venčenia, jedlo a vodu by mala mať priamo k dispozícii (pozor na misku s vodou bez dozoru priamo v bedničke, šteňatám hrozí utopenie!). Šteniatka prvých 14 dní nemajú vyvinutú termoreguláciu, matka ich svojou neustálou prítomnosťou udržuje v teple. Je vhodné používať ako podložku pod matku a vrh chlpaté deky, ktoré lepšie udržujú teplo a sucho a šteniatka sa po nich ľahšie plazia. (Hladké prestierania sú pre šteniatka šmykľavé, chladivé a vlhké!) Ideálne sú deky typu VetBed a DryBed, ktorých špeciálne vlákno odvádza vlhkosť, takže šteniatka i matka sú v suchu a teple.
Prvých 14 dní nie je vhodné strihať nechty u šteniat. Obzvlášť nie na zadných labkách, lebo pomocou nich sa šteniatka šikovne plazia za zdrojom mlieka a silne zapierajú pri saní. Pohyby šteniat sú tzv.“do kruhu“, sú inštinktívne dané tým, že v prírode by suky rodili do priehlbiny, z ktorej sa mláďatá kruhovým pohybom nedokážu vzdialiť a tým sa ohroziť. Tento pohyb je doplnený o tzv. hľadací pohyb, keď šteňa pravidelne kýve hlavičkou zo strany na stranu, čím “sonduje“, hľadá prítomnosť matkinho tela. Ak ho nenájde, dáva svoju bezmocnosť hlasite najavo a matka ho prinavráti späť “pod seba“.

Spracovala: Monika Tušanová TUSANI © 10/2008, všetky práva vyhradené. Autor programu: Richard Tušan © 7/2007