Warning: include(language/lang-.php): failed to open stream: No such file or directory in D:\Inetpub\webs\17305468_web\www\mainfile_new.php on line 53 Warning: include(): Failed opening 'language/lang-.php' for inclusion (include_path='.') in D:\Inetpub\webs\17305468_web\www\mainfile_new.php on line 53 Warning: include_once(modules/Breeders_diary/language/lang-.php): failed to open stream: No such file or directory in D:\Inetpub\webs\17305468_web\www\mainfile_new.php on line 69 Warning: include_once(): Failed opening 'modules/Breeders_diary/language/lang-.php' for inclusion (include_path='.') in D:\Inetpub\webs\17305468_web\www\mainfile_new.php on line 69
_TUESDAY, 01. _APRIL 2014
_POROD


Čerstvo osušené šteniatko zbavené plodových obalov a hlienov ihneď priložíme k matke, aby sa čím skôr prisalo k bradavke. Nutnosť tesného kontaktu matky a šteniat bezprostredne po pôrode je dôležitá z dvoch hľadísk: 1. Prvých 24 hodín po pôrode tvorí matka prvé mlieko tzv. mledzivo alebo kolostrum, ktoré obsahuje vysoké množstvo protilátok, chrániacich šteniatka počas prvých dní života pred chorobami. 2. Pach šteniat spúšťa u suky celý rad inštinktívneho materského správania, ktorý sa nevytvorí (alebo slabne až vyhasne) bez kontaktu alebo dlhšej odluky. Čím dlhšie je odlúčenie matky od šteniat, tým slabšie sú jej následné materské pudy. (Kritická doba môže byť už 2 hodiny). U súk s početným vrhom (3 a viac) sa nevytvára individuálny vzťah k jednotlivým šteňatám, ale k celému vrhu. (To je dôvod prečo môžeme suke bez jej povšimnutia odobrať alebo pridať šteňatá.)
Šteňa prichádza na svet slepé, hluché, bez zubov. Ešte nemá plne vyvinutú nervovú sústavu, má však silne vyvinuté inštinkty prežiť. Zdravé životaschopné šteňa sa kývavými pohybmi hlavičky zboka nabok a nemotorným, ale rozhodným plazením vpred snaží nájsť jediný cieľ – teplo matkinho tela a bradavku. Po nájdení sa ihneď šikovne pár pohybmi prisaje a používa tzv. mliečny krok (masírovanie bradavky prednými labkami). Pozorný chovateľ si všíma rozdiely v správaní sa šteniat práve v tieto prvé minúty života a zaznamenáva si ich. Veľa napovedajú o budúcnosti šteniatka. Táto životná energia (biotonus) je totiž produktom šťastnej alebo menej šťastnej kombinácie dedičných vlôh rodičov a už v prvých minútach života šteňa jasne ukáže, čo „v ňom je“. Šteňa, ktoré nie je schopné prisať sa samo a sať (nemá sací reflex), je dedične poškodené! Šteňa si pri prvom úspešnom saní vryje do pamäte pachový obraz matkinej bradavky a tento pach bude vyhľadávať. Nie je preto vhodné používať na očistu suky, mliečnej lišty a bradaviek rôzne mydlá a oleje. (Vhodná je bórová voda.)

Po pôrode potrebuje matka a šteniatka oddych. Šteniatka striedavo sajú a spia. Matka ich olizovaním bruška, genitálií a análneho otvoru povzbudzuje k vyprázdňovaniu. Prvá stolica šteniat sa dostaví hneď niekoľko hodín po narodení. Je to tuhá tmavohnedá smolka, ktorú je vhodné rýchlo odstrániť. Je veľmi lepkavá, a ak zaschne na konečníku alebo srsti šteniat, nedá sa odstrániť. Túto smolku nikdy nevyťahujte nasilu, šteňa ju musí vypudiť samo! Ďalšia stolica je už “mliečna“ a dostaví sa až o niekoľko ďalších hodín.
Ak je nutné z nejakej príčiny pristúpiť k umelému odchovu šteniat (z fľašky gumeným cumlíkom), je potrebné vedieť, že počet sacích pohybov a stupeň nasýtenia šteniat je vo vzájomnom vrodenom súlade. Počet sacích pohybov pre ukojenie hladu má šteňa dané. Ak sa predčasne nasýti kvôli príliš veľkému otvoru v cumlíku, nevykoná dostatočné množstvo sacích pohybov, ostane mu neukojený sací reflex (bude sať náš prst). A naopak, ak z dôvodu príliš malého otvoru šteňa vyčerpá daný počet sacích pohybov, ostane nenasýtené a bude slabo prosperovať.

Čo je nevyhnutné urobiť hneď v prvý deň po pôrode:


Spracovala: Monika Tušanová TUSANI © 10/2008, všetky práva vyhradené. Autor programu: Richard Tušan © 7/2007