Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Lure Coursing  
Autor: Zuzana Melišeková| Utorok, 28.05.2013 | Téma: Šport (2280 čítané)
 
Zuzana Ďurkovská Mel napísal: "Milí priatelia,
s príchodom leta si určite mnohí z vás robia plány, kam vyraziť so svojim 4nohým miláčikom. Rada by som vám v tejto spojitosti pripomenula športovú disciplínu pre psov zvanú ,,coursing“. Aj keď nepochybujem o tom, že väčšina z vás minimálne vie, čo to coursing je, len v skratke ho priblížim.

Coursing je terénny závod pre psov, ktorý sa behá na trati s dĺžkou 500-1000m, na ktorej sa môžu nachádzať rôzne prírodné, alebo umelé prekážky. Štartujú 2-3 psi, farebne rozlíšení. Pri hodnotení závodu sa berie do úvahy mnoho faktorov, ako napríklad, rýchlosť, obratnosť, odvaha, inteligecia a veľký dôraz sa kladie aj na samotný záverečný zákus, tzv. ,,kill“. V skratke je však najdôležitejšie to, ako by si pes vedel poradiť pri skutočnom love. Na britských ostrovoch sa ešte aj dnes tradične behá za živým zajacom, tzv. ,,hare coursing“. V kontinentálnej Európe sa však našla umelá náhrada, ktorou je často koža z králika, prípadne niečo, čo pripomína korisť.

Coursing je veľmi dobre aplikovateľný. Môže sa behať prakticky kdekoľvek, stačí len nájsť vhodný prírodný terén. Účasť psov na coursingu nie je limitovaná rasou, veľkosťou, pohlavím ani žiadnym štandardom. Pri dobrej kondícii je coursing schopný behať každý pes. Jediným obmedzením pri mladom psovi je vek. Je veľmi dôležité nechať šteniatku čas na kvalitný vývoj pevnej kostry, ktorá je predpokladom na akúkoľvek ďalšiu činnosť v jeho dospelosti a samozrejme sa v čase rastu treba vyhnúť preťažovaniu pohybovej sústavy.


Pre ridgebacky je coursing ideálnou aktivitou. Určite mi dáte za pravdu, že RR sú výnimočné psi, nie len vďaka ich kráse, ktorú je radosť prezentovať na výstavách, ale aj vďaka ich nespútanej povahe. Milujú slobodný pohyb a v každom z nich drieme lovec. Nakoľko v súčasnosti sa RR len zriedka využívajú ako pracovné psi, coursing je pre nich skvelou príležitosťou, ako si hravou a bezpečnou formou môžu precvičiť svoje lovecké pudy a inteligenciu a zlepšiť si fyzickú kondíciu.

Dôkazom toho, že RR a coursing patria k sebe sú v mnohých európskych krajinách coursingove kluby a združenia zvlášť pre RR, a nimi organizované podujatia sa tešia veľkému počtu účastníkov. Na Slovensku sa množstvo coursingových bežcov z radu RR stále zvyšuje. Ridgebacky s coursingovou licenciou behajú vo vlastných kategóriách na pretekoch pre nechrty a dosahujú skvelé výsledky. Dokonca aj netrénovaní, ,,amatérsky“ bežci bez licencie podávajú pri behu za návnadou obdivuhodné výkony.

Racing hounds Slovakia pravidelne usporadúva tréningy pre kohokoľvek aj s možnosťou vybehania si coursingovej licencie a niekoľkokrát ročne aj preteky pre nechrty, v ktorých závodia už psi s platnou licenciou. Už tradične sa v spolupráci s SKCHR koná v rámci klubových dní aj Ridgeback coursing cup, na ktorý by som Vás touto cestou rada pozvala. Najbližšie sa stretneme v nedeľu 9.6.2013 v rekreačnom zariadení Skalka pri horskej chate Limba. Príďte sa s nami zabaviť, užiť si nádherné prostredie, vychutnať si krásu, rýchlosť a obratnosť našich psov a zažiť aj dávku športového napätia a adrenalínu. Tešíme sa na vás všetkých.

Bc. Zuzana Ďurkovská Melišeková
Back to Africa kennel

Foto: archív Back to Africal

 

"
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2023 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:93
štatistiky
RR-shop