Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Výstavy a chov. Alebo aký dôležitý je titul šampióna?  
Autor: Diana Šmátralová| Piatok, 04.03.2011 | Téma: Chovateľstvo a genetika (4197 čítané)
 

Kto chová, vie aké je ťažké nájsť správneho krycieho psa pre svoju fenu. Ako sa spravidla orientuje chovateľ? V dnešnej dobe je to v prvom rade internet, tu nájde prvé informácie o rodokmeni a môže sa preklikať cez nezpočetné množstvo fotogalérii. Popri internete slúžia ako pomoc pri orientovaní sa aj výstavy, veď kde inde sa dá vidieť toľko psov pokope? Na čo však kladú chovatelia dôraz v skutočnosti, keď navštevujú výstavy so zámerom výberu vhodného krycieho psa pre ich fenku? Bohužiaľ dochádza k zisteniu, že pre krycieho psa je podstatné, či má jeden alebo viacej titulov šampióna krásy. A práve v tom spočíva nebezpečenstvo pre psiu rasu. Stále častejšie sa ukazuje, že je použitých málo krycích psov, zväčša sú to tí, ktorí odchádzajú z výstav obsypaní víťazstvami. Týmto tzv. „šampionátovým chovateľstvom“, ktoré nie je praktizované len chovateľmi „našej“ rasy, sa stráca potenciál a to nenávratne. Psi, ktorí sa často nezúčastňujú na výstavách, (neprichádzajú) do úvahy, ku krytiu sa veľa z nich ani len nedostane.

Používať výstavné úspechy a tituly k výberu krycieho psa je u väčšiny chovateľov bežnou praxou. Akú skutočnú hodnotu majú tieto tituly a úspechy z pohľadu chovu?

Predpoklady prihlásiť psa na bonitáciu sú rovnaké vo všetkých troch VDH-kluboch, ktoré zastrešujú rodézskeho ridžbecka. Popri výsledkoch HD-/OCD-/ED röntgénov musí pes absolvovať určitý počet výstav, na ktorých musí dosiahnuť minimálnu známku „veľmi dobrý“, aby sa mohol pes zúčastniť na bonitácii /poznámka: v klube E.L.S.A. je možné preukázať sa pracovnými skúškami namiesto výsledkov z výstav/.

Nikto nepožaduje umiestnenia, čakateľstvá alebo nebodaj samotný titul, pretože to nie je relevantné. Aj perfektný handling je iba sekundárny vo chvíli, keď pes stojí pri hodnotení pred rozhodcom a bonitačnou komisiou, ktorí ho „rozkladajú“ na jednotlivé časti. Samozrejme, že by mal pes stáť v správnom postoji, ten by mal byť natrénovaný, tak ako aj kontrola zubov. Perfektný handling nemá tú istú vysokú hodnotu ako vo výstavnom kruhu.

Stále viacej je pri bonitácii nápadné, že psi, ktoré sú enormne úspešné na výstavách, nie sú nakoniec pri bližšom hodnotení takí perfektní ako sa v prvom momente zdá – odhliadnuc od toho, že perfektný pes aj tak neexistuje. Posudzovanie proporcií pri bonitácii zaberie veľa času, ktorý rozhodcovi na výstave nikdy nie je k dispozícii.
Na výstave je jednoducho dôležité psa perfektne odprezentovať a využiť tento krátky moment posudzovania pre seba a svojho psa.
Na bonitácii toto nehrá žiadnu rolu, tam sú si všetci tak povediac rovní – „profesionálny výstavný pes“ ako aj „rodinný maznáčik“. Treba podotknúť, že posudzovanie je iba jedna časť vedúca k uchovneniu, pretože posúdenie povahy je nezanedbateľná časť skúšky. To by mali brať chovatelia do úvahy. Ak sa pes stane chovným psom bez obmedzenia, potom bol bonitačnou komisiou uznaný za vhodného, bez rozdielu, či má už titul šampióna alebo sa ešte nikdy ani len neumiestnil.

Toľko k teórii, prax však dnes vyzerá inak. K speňaženiu vrhu je chovateľ medzičasom naviazaný na majiteľa krycieho psa, preto je pre mnohých chovateľov dôležité, aby bol otec šteniatok na verejnosti známy. Veľa z nich práve z tohto dôvodu siaha po krycích psoch, ktorí už majú za sebou veľa vrhov a pri ktorých sa už vie ako dobre sa dajú šteniatka predať.
Jednoducho sú šteniatka, ktoré sa veľmi dobre predávajú, možno preto lebo sú pekné, tmavé (citát jednej chovateľky: „šteniatka po tom psovi sa predávajú ako horúce rohlíky“) alebo preto, že otec má jeden alebo viacej titulov šampióna krásy.

Aj keď to znie dramaticky, ale také je zaobchádzanie so psou rasou a nemá nič spoločné s chovom. Je to skorej dezorientovaná trhová „produkcia“, ktorá sa prispôsobuje danému vkusu.
Keď si pozrieme aktuálny stav krycích psov klubu E.L.S.A. zistíme, že z 33 krycích psov 13 ešte nikdy nekrylo. Niektorí z nich sú vystavovaní len príležitostne, nie každý majiteľ krycieho psa vidí zmysel svojho života v tom, aby sa každý víkend prezentoval na výstavnom poli. Aj chovatelia by si mali postaviť iné priority – titul šampióna nie je všetko.
Určite hrá fenotyp významnú úlohu. Chovateľ nemusí byť automaticky na „správnej strane“, keď si vyberá psa, ktorý sa na výstavách umiestňuje na popredných miestach. Žiadny pes nie je bez chyby, každý má svoje „tiky“ – možno lepšie povedané: každý ma svoje klady a zápory. Chov znamená páriť kompenzujúco – neznásobovať chyby. Chov znamená zodpovednosť! K zodpovednosti chovateľa patrí aj vyšlachtenie vyrovnaných psov, ktorí sú bezproblémoví vo svojom okolí.

Club E.L.S.A. sa preto zameriava na obsiahle a prísne posúdenie povahy v rámci bonitácie. Pes, ktorý nie je výstavný, môže dosiahnuť taký istý povahový test ako pes výstavný. Samozrejme jedno nevylučuje druhé, ale chovateľ by sa mal obsiahlo informovať ešte predtým ako sa pre nejakého psa rozhodne.

A možno potom niekedy dostane šancu neznámy krycí pes.

Monika Pehr,
chovateľka plemena Rhodesian Ridgeback, chovateľská stanica THURAIA, Nemecko
www.thuraia.de


preklad Diana Šmátralová

 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:41
štatistiky
RR-shop