Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Coursing je potešením pre ridgebacky aj pre nás  
Autor: Milada Krchňavá| Sobota, 09.10.2004 | Téma: Šport (5589 čítané)
 
Na našich klubových dňoch Rhodészkych Ridgebackov máme možnosť vidieť alebo zúčastniť sa s našim ridgebackom „coursingu“. Tento klubový „coursing“ je vlastne beh ridgebacka za umelou návnadou, ktorý sa meria na čas. Avšak originál coursing je trošku iný a preto dovoľte, aby som Vám ho priblížila. Ridgeback je poľovné plemeno, ktoré má vo svojich génoch hlboko zakorenený pud lovca. Loviť, alebo nadhánať zver je preň prácou, a zároveň potešením. A tu sa pre nás milovníkov ridgebackov otvára nová možnosť, ako z našim ridgebackom stráviť svoj voľný čas – COURSINGOM

Preto predstavujeme RACING HOUNDS SLOVAKIA CLUB (ďalej len RHS klub), ktorý ponúka papierovým aj bezpapierovým Ridgebackom možnosť získať Coursingovú licenciu a zúčastniť sa pretekov. Je to krásny zážitok pre nás ľudí a veľká radosť psíkov zúčastniť sa už len na tréningu. RHS má coursingovú dráhu na Čiernej Vode, blízko Bratislavy, na ktorej sa stretávajú nadšenci coursingu. Všetky informácie získate na www.coursing.sk, alebo na tel. číslach: 0905/926735 Zdeněk Kutlach, prezi-dent klubu, 0903/251434 - Dáša Bělunková, tajomník klubu.
Takže aspoň pre začiatok pomoc pre rýchle zorientovanie:

1) Prvý predpoklad
Na začiatok potrebujeme psa a záujem niečo s ním robiť. Coursing sú schopné pri normálnej kondícii behať všetky rasy, najčastejšie sú to chrty, rodészke ridžbeky ale otvorené dvere majú všetky plemená, behajú aj molossy (cane corso, bordeauxská doga), jazvečíky, teriéry, pudlíky. Takže budeme pokračovať s predpokladom, že psa máme.

2) Máme šteniatko
Šteniatku je potrebné nechať určitý čas (podľa plemena a jedinca) na vývoj kostry. Kvalitná kostra je predpokladom pre akúkoľvek ďalšiu činnosť, preto tento bod netreba podceňovať. Určite je potrebné sa vyhnúť akémukoľvek preťažovaniu pohybovej sústavy. Ale niečo preto aby náš psík bol úspešným závodníkom môžeme začať robiť už aj v útlom veku (3-4 mesiace). Na šnúru si priviažeme „návnadu“ – môže to byť kúsok handričky, kožičky alebo v podstate čokoľvek čo psíka zaujme, je vhodný materiál ktorý psík vie chytiť aj zakusnúť sa do neho. túto návnadu môžeme pred psíkom ťahať ak ho zaujme a po chvíľke mu nechať handričku chytiť a zakusnúť sa (pochvala). Ak ho návnada nazaujala pouvažujeme nad iným typom návnady, príp. počkáme určitý čas, alebo sa budeme snažiť u psíka vyprovokovať záujem hrou a preťahovaním. Túto hru občas opakujeme, psíka nesmieme chytaním návnady otráviť, vhodné je trénovať maximálne párkrát do týždňa. S vekom psíka môžeme vzdialenosť ktorú musí pre chytenie návnady predlžovať, až prídeme do štádia, keď psíkovi už nestačíme návnadu ťahať a je potrebné nájsť iný spôsob trénigu. Môžete si urobiť naviják zo starého bicykla, príp. nájsť spoločnosť ľudí rovnako postihnutých a začať trénovať s nimi. Psík nám teda medzitým vyrástol takže môže prejsť do ďalšej kapitoly.

3) Dospelý pes
Dospelý pes (budem sem zahrňať zvieratá už od 9-10 mesiacov) môže byť buď taký, že pozná čo to návnada je a teda je od šteniatka pripravovaný na kariéru coursingového závodníka, alebo psík, ktorý zatiaľ vôbec netuší, čo sa s ním chystajú majitelia. S problémami, ktoré sa pokúsim popísať sa môžeme stretnúť u oboch skupín. Každopádne treba zvážiť nakoľko už je naše zviera vyspelé a tomu prispôsobiť náročnosť tréningu. Je to individuálne, ale na každom tréningu sa nájde niekto, kto vám poradí aká je optimálna trať pre Vášho psa. Najčastejšie problémy pri začínaní sú: psa návnada nazaujíma, nechce ďaleko odbiehať od majiteľov (niektorí psíci sú naozaj veľmi disciplinovaní). Tieto starosti sa niekedy dajú riešiť hrou so psíkom s návnadou, veľké pochvaly za každý zákus a ak nechce odbiehať musíte sa pripraviť na to, že zo začiatku nabeháte takmer toľko čo pes)). Aj napriek snahe však nie každého psíka tento šport chytí, ale tí sú v obrovskej menšine oproti tým ostatným, pre ktoých sa zvyčajne coursing stane tou najobľubenejšou činnosťou. V týchto štádiach psík behá stále sám, dôležité je jeho pozornosť upriamiť na návnadu aby naháňal ju. To, že sa naučí bežať za iným psom môže neskôr priniesť množstvo problémov, keď začne behať so súpermi. Ak nám psík spoľahlivo behá na tréningoch za návnadou a teší sa z každého úlovku, môžeme podľa jeho vyspelosti predlžovať dráhu aj obtiažnosť (počet kladiek) a začať behať so súpermi. Ak je náš psík dobre socializovaný a zaujatý návnadou, tak súper ho povzbudí k lepšiemu výkonu a k nijakým konfliktom na trati nepríde. Je však vhodné, ak sa psi nepoznajú, aby behali pri spoločných behoch s náhubkami – na pretekoch sa to vyžaduje, a aj ten najmiernejší psík sa vie pri návnade niekedy zmeniť na toho najneohrozenejšieho ochrancu svojich práv (návnady).

4) Licencia pre coursing
Ak zistíme že nášho psíka coursing baví a chceme jeho schopnosti porovnávať s ostatnými príslušníkmi jeho plemena na pretekoch, neozostane nám nič iné ako získať so psom oficiálnu licenciu pre coursing. Licencie sú rozdelené na dva druhy
A) Dostihová licencia pre chrty (vydavá sa pre plemená X.skupiny FCI s PP, majiteľ musí byť občanom SR a členom klubu KCHCH alebo RHS). Táto licencia platí na dostihy aj coursing na všetky podujatia pod záštiotou FCI na celom svete. Vipety a talianske chrtíky musia absolvovať aj meranie výšky.
B) Licencia RHS (vydáva sa pre všetky ostatné plemená okrem X.skupiny, majiteľ psa musí byť členom klubu RHS) je platná podľa dohody ostatnými organizáciami zastrešujúcimi coursing v iných krajinách, aktuálne môžete s touto licenciou behať aj v ČR a Maďarsku. Ďalšie podmienky pre získanie licencie sú rovnaké: pes musí absolvovať s nasadením dva spoločné behy a jeden sólobeh, presné podmeinky plnenia licencie sú popísane v coursingovom poriadku. Málopočetným plemenám môže byť udelená výnimka na absolvovanie licenčných behov postačia 3 sólobehy. Licenciu môžete získať na oficiálnych akciách (preteky) ale aj na tréningoch, keď tam bude prítomný rozhodca. To že váš pes absolvoval v poriadku licenčný beh Vám zaznačí rozhodca do karty RHS, ktorú získate z klubu. Ak budete mať zaznačené 2 spoločné behy a 1 sólobeh, pošlete vyplnenú trénigovú kartu RHS do klubu ktorého ste členom, zaplatíte poplatok za vystavenie licencie a počkáte na licenciu. 

5) Preteky
Ak už máte pred sebou prvé preteky dostali ste sa v coursingu už dosť ďaleko a zrejme Vám táto kapitola bude zbytočná. Možno ale bude zaujímavá pre tých, ktorí sa zatiaľ ku coursingu len odhodlávajú a zaujíma ich, ako to na takých pretekoch vyzerá. Pretekov sa môže zúčastniť len pes, ktorý má požadovaný vek(mal plemená 15 mesiacov, veľké plemená 18 mesiacov), získal licenciu, je v dobrom zdravotnom stave a majiteľ ho na preteky prihlásil.
Pre chrty je coursing oficiálnou výkonostnou previerkou, môžu zíkavať pracovné tituly (CACT – čakateľ Slovenského šampióna práce, CACIL – medzinárodný šampionát práce). Pracovné tituly sú veľmi vzácne, pretože na ich získanie je potrebné zvíťaziť v konkurencii min. 6 psov toho plemena. Ostatné plemená súťažia bez titulov, avšak víťazstvo v konkurencii poteší rovnako.
Trať na coursing je dlhá 500 – 1000 m, návnada je ťahaná cez kladky na ktorých prudko mení smer. Tu sa ukážu schopnosti psa predvídať smer a jeho nadanie reagovať na zmenu smeru. Psy štartujú v dvojiciach, príp. trojiciach a ich počínanie na dráhe sa boduje. Preteky sa skladajú z dvoch behov, v druhom behu sa dvojice zostavujú podľa úspešnosti v prvom kole, dochádza teda ku konfrontácii najlepších z prvého kola. Víťazom sa stáva pes, ktorý má po dvoch kolách najviac bodov. V prípade potreby môžu rozhodcovia nariadiť aj tretí beh, psy musia mať vždy dostatočný čas na regeneráciu. Víťazstvo alebo umiestenie na coursingu je určite príjemný pocit, ale nesmieme zabudnúť, že aj psík niekedy nemusí mať svoj deň a beh môže skončiť nedobehom alebo diskvalifikáciou. Veď nikto nie je dokonalý a majme stále na mysli, že coursing je hlavne zábava pre nášho psíka aj pre nás.

Čo sa vlastne pri coursingu hodnoti?
(podľa coursingového poriadku FCI, ktorý zatiaľ počíta len s chrtmi- veríme že sa to zmení):

Vyhodnocovanie
Rozhodcovia coursingu posudzujú výkon psov podľa piatich kritérií, z ktorých za každé môžu prisúdiť max. 20 bodov. Jedinci, ktorí nedosiahnu v prvom kole bez vážnej príčiny 50% bodov, nie sú pripustení do druhého kola.
Hodnotí sa:

1.) Rýchlosť
Potrebná rýchlosť na dostihnutie návnady, predovšetkým kompenzácia oneskorenia, ktoré vzniká efektom prekvapenia na štarte. Úroveň rýchlosti u psa vyjadrená po celej trati, predovšetkým prevedenie obratov a fáza dolapenia koristi. Rýchlosť vzniknutá očividne prudkosťou pohybov, ich počtom a ich postupnosťou. Rozhodca musí ohodnotiť takého psa, ktorý beží nízko, dobre sa naťahuje a prenasleduje zver. Na podujatiach, kde nie je časomiera na zistenie rýchlosti, je práve spôsob ako sa pes „do toho vkladá“ veľmi dôležitým prostriedkom na posúdenie ako vykrýva priestor. Najvyššia rýchlosť psa sa nezohľadňuje, pretože toto je relatívny vzťah k rýchlostiam jeho súperov. „Go-bye“, čo značí nástup psa, ktorý je na druhej pozícii, stupňovaním rýchlosti sa dotiahne na úroveň súpera a tohoto predbehne. „Go-bye“ je úspešný vtedy, ak sa uskutoční medzi dvoma po sebe nasledujúcimi kladkami.

2.) Horlivosť (nasadenie)
Horlivosť pri prenasledovaní bez ohľadu na tvar krajiny (príroda, prekážky) a nehody (vybočenie, pád, krátkodobá strata výhľadu).Horlivosť psa sa prejavuje:na štarte:- vysokou pozornosťou, pohľad sústredený na návnadu v prenasledovaní návnady:- vyvíjaním sústavného tlaku, ktorý núti obsluhu navijáku zvyšovať rýchlosť, aby sa zabránilo dostihnutiu návnady pred zónou dolapenia- absolvovaním čistého behu (bez zaváhania na prekážkach)- svojou vôľou vrátiť sa za návnadou, ak mu táto uhýba vo fáze dolapenia návnady:- v plnej rýchlosti- predvedením „brassok“ (vrhnúť sa na návnadu takým spôsobom, že pritom stratí rovnováhu)- pokusom ulapiť návnadu, hoci ju už chytil jeho partner.

3.) Inteligencia
Inteligentné prenasledovanie koristi umožňuje psovi voliť takú líniu dráhy, ktorá spolu s jeho obratnosťou mu vytvorí dobrú pozíciu dolapenia koristi, bez ktorej by ani ten najrýchlejší pes nebol úspešný. Obratnosť psa sa prejaví aj vtom ako zaujme pozíciu medzi návnadou a líniou dráhy, aby sa vyhol horším úsekom dráhy. 

4.) Obratnosť
Obratnosť psa je oceňovaná pri:- prudkej zmene smeru, ktorá je vyvolaná zmenou smeru návnady- prekonávaní prekážok- dolapení koristi a zvlášť pri predvedení tzv. „brassok“.

5.) Odolnosť
O odolnosti v rámci coursingu sa hovorí vtedy, ak je pes schopný dokončiť svoj kurz v dobrej fyzickej kondícii.
Odolnosť psa je súčet jeho fyzických a mentálnych síl.

Na Slovensku majú Coursingovú Licenciu zatiaľ tieto RIDGEBACKY: 
Aaliah Slunce Života, Lakotová, 1/RR
Adine Dunajenka, Markovič, 2/RR
AMON, Peluha, 3/RRn
Balda Turkana, Lakotová, 4/RR
David Aquila Bojnice, Zámečník, 5/RR
LARA, Kostolanský, 6/RRn
Denny Saranga, Krchňavá, 8/RR
Arlen Dunajenka, Kubovičová, 9/RR
Alba Rodézia, Kadnárová, 10/RR
Amango z Tatianovho dvora, Harmanová, 11/RR

Čísla sa priraďujú pre všetky plemená spoločne (okrem chrtov ktoré sú evidované pod dostihovou komisiou), zatiaľ okrem RR je vybehaná jediná licencia pre iné plemeno č.7 (russel terier-7/PJRT). za číslom je skratka plemena, a ak pes nemá PP dostane tam ešte písmeno n.. Ak psíkov pribudne budú RR rozdelení v hodnotení na pretekoch na psy s PP a bez PP.
Aká bude budúcnosť v coursingu pre Rhodészke Ridgebacky?
V júli 2004 bolo zasadnutie CdL (comission de lévriers-chrty) komisia ktorá ma na starosti coursing a dostihy pre FCI. Do budúcnosti sa uvažuje o pribratí niektorých plemien (aj RR) aby sa pre nich mohol zadávať coursingový titul(CACT,CACIL) a mohli behať oficiálne Majstrovstvá Európy v courisngu a coursing bol pre nich výkonnostnou skúškou (udeľovanie pracovného šampióna, zaradenie do pracovnej triedy na Medzinárodnej výstave a pod.). S nárokmi pre všetky pracovné tituly je už oficiálne pribratý basenji, ktorí už behali aj Majstrovstvá Sveta na dráhe. CdL komisia pri Majstrovstvách Sveta vo Fínsku 2004 otvorila aj ukážkový pretek pre RR. Zúčastnilo sa ho vyše 30 psov.

Zatiaľ však CdL nemá vyriešených veľa otázok ohľadom coursingu, a coursing na rozdiel od klasických dráhových dostihov prežíva obrovský boom (stačí si pozrieť počty štartujúcich na ME).
Takže zaradenie RR k dostihovým, alebo coursingovým plemenám so zadávaním titulov CACIT, CACIL je otázkou ešte na dobrých pár rôčkov. Obrovským krokom vpred, bolo už spomínané, že v FCI povolili popri hlavnej akcii roka - MSveta na dráhe ukážkové behy RR. Aj táto účasť mohla presvedčiť mnohých členov CdL a chrtárov, že chuť behať majú aj iné plemená.
Na Slovensku milovníci chrtov, , čo videli ako behajú „nechrti“, svoj názor zmenili a dnes už berú iné plemená na coursingu ako samozrejmosť. Dokonca pripúšťajú, že ridgebacky behajú s väčším zanietením ako väčšina chrtov. Aj keď ridgeback nepatrí ku chrtom, ako všetci vieme, z histórie RR- v jeho v krvi sú tiež aj chrti.

Prečo bol aj chrt pri vzniku plemena RR?
Aby bol RR rýchly pri vykonávaní práce, na ktorú bol vyšľachtený. RR má byť atlét, športovec a lovec telom aj duchom a tieto vlastnosti sú hlboko v ňom zakorenené. Pretože u nás na Slovensku je v dnešných časoch ridgeback braný ako rodinný miláčik, je na nás či mu dáme možnosť predviesť sa a ukázať čo má v sebe :o). RR bol stvorený pre pohyb a je naozaj krásne vidieť jeho atletické telo vyvinúť obrovskú rýchlosť a v tejto rýchlosti sa prudko otočiť za návnadou ťahanou navijakom so skúsenou obsluhou, práve na coursingu.

Ako by sme mohli kladne ovplyvniť možnosť zadávania pracovných titulov pre ridgebacky?
Práca vo všetkých krajinách zatiaľ spočíva v tom, že keď príde na prehodnocovanie v CdL, môžu všetky krajiny, kde sa coursing behá vykázať určité počty ostatných plemien s licenciou, vybehanou za rovnakých podmienok ako platia pre chrty, pod dohľadom oficiálneho FCI rozhodcu pre dostihy a coursing. Záujem majiteľov ridgebackov je a  ridgeback je schopný bežať coursing za rovnakých podmienok ako chrt. Taktiež malou kvapkou v mori je, že sme sa dokázali v rámci strednej Európy-ČR, HU a SK dohodnúť a licencie sa v rámci klubov uznávajú a pretekov sa môžu zúčastňovať psy všetkých krajín zjednotených pod FCI.
Takže priatelia, ridgebacky čaká pekná budúcnosť, ak to nenecháme len na náhodu a zoberieme toho nášho pozrieť sa na Čiernu Vodu medzi milých ľudí, ktorí tvoria tento klub :o)

Zdroj RHS klub www.coursing.sk 
Za spoluprácu pri stvorení tohto článku ďakujem Dáške Belunkovej – tajomníčke RHS klubu (dasa@coursing.sk)

Spracovala Milada Krchňavá, LUANDA kennel 10/2004Poznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2023 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:17
štatistiky
RR-shop