Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Zranenie ušnice  
Autor: Monika Tušanová| Piatok, 09.10.1998 | Téma: Zdravie (4276 čítané)
 
Mnohí z nás sa už stretli so zranením ušnice u svojho psa. Vieme, ako ťažko sa to hojí, hlavne keď pes potriasa hlavou. Ušnice u ridgebacka sú akurát také dlhé, že konce plieskajú o seba a obyčajne práve zaschnutá chrastička odletí. Lietajúce kvapky krvi tak vylepšia v byte maľovku alebo naše nohavice. Ucho sa začne postupne „párať“, a keď sa napokon po dlhom čase zahojí, nenávratne už z neho chýba väčší, či menší kúsok chrupavky. Potriasaniu psa hlavou nevieme zabrániť, preto treba ucho fixovať. Ale ako? V jednom zo spravodajov Českého klubu RR som objavila návod, ktorý mi pomohol vyliečiť ucho môjho psíka Bonga (viď obr.)

Osvedčila sa tiež tzv. fínska metóda. Zranenú ušnicu treba niekoľkokrát denne sprchovať prudkým prúdom studenej vody a chrastičku po zaschnutí zmäkčovať vhodnou masťou. Prúd vody spôsobí prekrvenie, a tým rýchlejšie hojenie, chlad zasa pôsobí na zrážanlivosť krvi. Táto metóda sa však hodí na malé, postupne sa zväčšujúce rany. Ak je zranenie väčšie, napríklad po bitke, pomôže len veterinár a chirurgická ihla.

Trepanie uší a následné zranenie ušníc môže byť následkom zápalového ochorenia zvukovodu sprevádzaného výtokom a zvýšenou tvorbou ušného mazu. Zanedbanou liečbou môže dôjsť k chronickým zápalom. Ridgebaci, keďže majú visiace uši, sú náchylní na tieto ochorenia. Netreba preto podceňovať potriasanie psa hlavou, škrabanie si uší a začervenané teplé ucho, ale treba čím skôr navštíviť veterinára. Minimálne raz do mesiaca je psovi potrebné vyčistiť kúskom vaty vonkajší zvukovod. 

A nakonec ještě jednu radu od Šárky Štusákovej: Zkusili jste někdy na tržné rány (speciálně i na uši) vašich miláčků dát obyčejnou smůlu z lesních stromů? S kombinací měsíčku zahradního se ani nestihnete podivit, jak rychle a levně se rány hojí… 

Monika Tušanová,TUSANI kennel 10/1998

 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2023 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:52
štatistiky
RR-shop