Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Starnutie psa  
Autor: Katarína Ťavodová| Nedeľa, 15.01.2006 | Téma: Zdravie (6075 čítané)
 

prevzaté s povolením redakcie časopisu Svět psú č. 9/2005


Proces starnutia žiaľ nie je možné zastaviť. Majitelia psov však trochu môžu prispieť k tomu, aby ich štvornohý miláčik prežil jeseň svojho života čo možné najpríjemnejšie. K tomu predovšetkým patrí kŕmenie psa vhodnou stravou s nižším obsahom energie. Presný krmný pán je vhodné zostaviť s ošetrujúcim veterinárom a treba ho prispôsobiť celkovému zdravotnému stavu psa.
Hormonálne zmeny, ktoré nevyhnuteľne nastupujú s procesom starnutia so sebou prinášajú náchylnosť k nadváhe. V niektorých prípadoch je potom nutné postupné znižovanie objemu potravy. Nikdy nečakajte, kým pes priberie!
Tkanivá starších psov sú schopné ukladať nižšie množstvo bielkovín než tkanivá mladých psov. Preto musí psí senior dostávať vysokokvalitné a dobre stráviteľné proteíny. 
Pre zdravie starnúceho psa je tiež dostatok primeraného pohybu. Aj so starnúcim psom je potrebné hrať sa a motivovať ho k hre a tým udržiavať vo forme jeho zmysly.
K tomu, aby pes zostal zdravý a dožil sa vysokého veku samozrejme patria pravidelné preventívne prehliadky (minimálne každých 6 mesiacov u zdravých jedincov a u chronicky chorých treba prispôsobiť prehliadky pokynom veterinára). Samozrejme, v prípade akútnych ochorení sú potrebné návštevy častejšie, prípadne okamžite.
V neposlednom rade okrem lekárskej starostlivosti potrebujú naši starnúci miláčikovia nekonečné množstvo lásky a pozornosti. Psychika pôsobí na celkový zdravotný stav psa a jeho očakávaný vek.
Jedným z mnohých programov proti starnutiu psa sú homeopatické prípravky, ktoré štvornohému seniorovi pomáhajú starnúť bez väčších komplikácií.
Prípadné prejavy slabosti je možné prekonávať prípravkom Ginseng D6 a Crataegus D1, ktorý sa podáva 3 x denne.
Veľa psov údajne zodpovedá svojou osobnostnou podstatou typu lieku Calcium Phosporicum – pre tento typ psov je charakteristická pozornosť, inteligencia a pozoruhodná prispôsobivosť. Psi tohto typu sú väčšinou gracióznej stavby tela ale pôsobia dojmom atléta. Pohybujú sa pevne a elegantne. Voči deťom sú tolerantní a vďaka nekomplikovanej povahe sú príjemnými domácimi spoločníkmi, ktorí sa aktívne podieľajú na rodinnom živote.
Psi typu Calcium Carbonicum sa pohybujú ťažkopádne a často si ľahnú, aby si odpočinuli. V ich väzivách, tkanivách a svaloch sa uložilo veľa vody a preto pôsobia dojmom pretučnelosti a neohrabanosti. Psi tohto typu nemajú takú radosť z kontaktov, ako psy typu Calcium Phosporicum. Držia sa radšej v pozadí, aj keď sú napríklad dobromyseľní. Potrebujú veľa lásky a za akýkoľvek náznak lásky odpovedajú z vďačnosťou. Z ich celej povahy vyžaruje kľud a rozhodne nie je prehnané označiť ich za flegmatikov. Častokrát niekoľkodenná absencia veľkej potreby nie je nič neobvyklé. Tento typ psa najčastejšie trpí očným katarom.
Psi typu Fosfor sú vyslovene rýchly a obratní, sú ostaržití a pozorní, čo vyžaduje skúseného majiteľa. Psi tohto typu sú vynikajúci lovci a nevyhýbajú sa konfliktom. Niektorí ale majú sklon k bojazlivosti. Slabinou tohto typu psa bývajú dýchacie problémy, zuby, tráviaci trakt a chrbtica. Je dobré pritomto type psa zvýšene dbať na vyváženú potravu.
Psi typu Sulfur sa údajne vyznačujú výraznou tvrdohlavosťou a samostatnosťou. Najčastejšie sa stiahnu niekam do ústrania. Ich zdražanlivý spôsob života im spôsobuje zdravotné problémy v látkovej výmene, tráviace problémy a ochorenie kože a uší. K negatívam tiež patrí zlé hojenie rán a nadmerná tvorba hnisu v prípadných ranách.
Ďalšou alternatívou pre seniora sú Bachove kvetiny ako napríklad:
Agrimony - má priniesť psovi veselosť a uvoľnenosť. Pes jednoduchšie zvláda problémy a požiadavky a k životu pristupuje ležérnejšie.
Clemantis (biela lesná réva) – vzbudzuje nový záujem o aktuálne diane a údajne pôsobí proti senilite.
Chicory (čakanka obyčajná) – pomáha psovi ľahšie sa vysporiadať so zmenami v jeho okolí.
Mimulus (kejklířka škvrnitá) – povzbudzuje odvahu a udaťnosť, postupne odbúrava prípadný strach. Energia týchto kvetín pomáha pri plánovanej návšteve veterinára alebo v posledných hodinách života psa.
Mustard (divoká horčica) – povzbudivo pôsobí proti smútku a depresii.
Olivae (oliva) – vracia starnúcemu psovi čerstvosť a nové sily.
Vine (vinná réva) – panovačné a vládychtivé psi spravidla dobre reagujú na túto kvetinu. Úľavu prinášajú hlavne jedincom, ktorí sa cítia vzhľadom k svojej neznesiteľnej povahe osamelí.
Walnut (vlašský orech) – pomáha psom, ktorí sa procesu starnutia nevedia prispôsobiť a stavajú sa mu na odpor.
Wild Rose (divá ruža) – má mrzuté psi vyviesť z apatie a rezignácie. U týchto psov sa začne prejavovať nova ochota vyvíjať rôzne aktivity.
Willow (žltá vŕba) – môže pomôcť psom, ktorý za svoje telesné a duševné problémy obviňujú okolitý svet. Takto postihnutí psi sú vyslovene mrzutí a rýchlo reagujú ublížene.

foto: Monika Tušanová, 9 ročný Bongo z Dianskych lukPoznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2023 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:37
štatistiky
RR-shop