Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Kde sa nám strácajú ridgebaci?  
Autor: RRSK| Sobota, 29.07.2017 | Téma: Riadenie chovu RR na SK (1266 čítané)
 

Alarmujúci je na Slovensku z roka na rok klesajúci počet uchovnených ridgebackov slovenského chovu. Za posledné tri roky boli v priemere na jednej bonitácii uchovnení iba 1 pes a 2 suky!!!

Ako reaguje chovateľský klub plemena na Slovensku na svoj klesajúci genofond? - Sprísnením formálnych i reálnych podmienok pre uchovnenie.

Žalostné je konštatovanie, že za posledne tri roky sme uchovnili iba 5 našich psov! Pritom za rovnaké obdobie odchovávame priemerne 250 šteniat. Slovenský chov ridgebackov degraduje a stráca identitu i vzácnu genetickú variabilitu.

Kde sa stala chyba?

Novým vedením klubu sa zmenila aj politika riadenia chovu, sprísnili podmienky pre uchovňovanie jedincov, zvýšili chovateľské poplatky a zaviedli sa aj tam, kde nikdy neboli. Klubové výstavy a bonitácie sa premiestnili z pôvodného stredného Slovenska do Bratislavy a pohraničného pásma s Českom. Prehliada sa hlas ostatnej časti chovateľov žijúcich 500 km vzdialených, volajúcich po spravodlivosti.

My chovatelia máme vážny problém presvedčiť majiteľov našich šteniat k bonitácii na Slovensku. K splneniu podmienok pre uchovnenie by totiž museli precestovať spolu aj 3000 km. Ba aj viac... Na konci týchto ciest ich čaká nehostinná atmosféra klubovej výstavy v hale. Pre nováčika v konkurencii profesionálnych handlerov je to obrovský stres a väčšinou ho už po prvej takej skúsenosti nikdy neuvidíme! Desiatky ba stovky takých ridgebackov nám zostávajú v anonymite. Mnohí z nich by mohli byť historickou súčasťou nielen slovenského, ale aj európskeho chovu.

Kedysi sme mali chovných jedincov na celom území Slovenska. Dnes ich budeme mať už iba v Bratislave a okolí! Prečo? Slovenský klub chovateľov ridgebackov si nevšimol faktu, že mu klesá počet Slovákov na výstavách i v chove. Slováci totiž žijú na celom území Slovenska, nie iba v Bratislave a okolí!

Argument o drahých rozhodcoch neobstojí!

V minulosti sme vedeli zabezpečiť a zaplatiť ešte drahších rozhodcov akých nám ponúka SKCHR dnes. Boli to rozhodcovia, chovatelia i špecialisti na plemeno z Austrálie, Afriky i rôznych kútov Európy ako je napríklad Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Slovinsko a pod. A to aj bez finančnej pomoci sponzorov a zahraničných vystavovateľov!

20 rokov boli klubové výstavy ridgebackov na Slovensku komorné a prioritne zamerané pre nás Slovákov a naše odchovy. Konali sa v prírodnom prostredí stredného Slovenska, na ktoré rozhodcovia, ale aj my chovatelia a vystavovatelia, dodnes spomíname ako na jedny z najkrajších výstav. Boli vždy spojené s relaxom, príjemne stráveným víkendom a ďalšími športovými aktivitami pre psov aj rodiny s deťmi.

Slovenský klub chovateľov ridgebackov znamená byť slovenský!

Bolo by múdre čím skôr nájsť cestu späť a nadviazať na minulosť tak, aby bol Slovenský klub chovateľov ridgebackov opäť slovenský.

Bola by radosť a nie utrpením vystavovať a bonitovať v príjemnej atmosfére prírodného prostredia stredného Slovenska. A to pre každého Slováka bez rozdielu bydliska. Chceme mať možnosť stretávať sa a vídať naše odchovy opäť v početnej zostave. Spoločne sledovať výsledok našej práce a vývoj chovu na Slovensku.

Výsledkom by bol progres i celkový záujem o plemeno. Pre tento cieľ bol kedysi založený chovateľský klub na Slovensku.

Taktiež by čerstvý horský vzduch mohol schladiť poniektorým ich horúce hlavy a vylepšiť tak medziľudské vzťahy. Tak ako to bývalo za starých dobrých čias, keď nám Maťko s Peťom večer pri ohníčku za pohárik dobrej slovenskej slivovičky naliali!


R.T, Informačný portál RRSK


Takto vyzerá Slovensko...
(foto: Edita Šutáková. Záber bol vyhotovený vystavovateľom na jednej z akcií SKCHR v minulosti)


...a takto vyzerá miesto súčasných klubových aktivít
(foto: Google maps. Na panorámu z tejto akcie si budeme musieť ešte nejaký čas počkať)

 


súvisiace články:

 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2021 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:6
štatistiky
RR-shop